ESNC i Copernicus Masters 2017 – polskie wyniki

2

W tegorocznych konkursach ESNC i Copernicus Masters zespoły z Polski zanotowały świetne wyniki.

Co roku organizowane są dwa ciekawe konkursy dotyczące wykorzystania danych satelitarnych. Te konkursu to European Satellite Navigation Competition (ESNC) i Copernicus Masters.

ESNC to największy międzynarodowy konkurs na rzecz komercyjnego wykorzystania nawigacji satelitarnej (GNSS). W tym roku pula wyniosła ponad 1 milion EUR, a zgłaszający projekt mieli szansę na zdobycie nagród w ponad 20 kategoriach. Popularna nazwa tego konkursu brzmi “Galileo Masters” – jest to nawiązanie do europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który jest dostępny od grudnia zeszłego roku.

Z kolei Copernicus Masters skupia się na wykorzystaniu danych satelitarnych obserwacji Ziemi. Ten konkurs nawiązuje do europejskiego systemu Copernicus, który w tej chwili składa się m.in. z sześciu satelitów Sentinel.

Wyniki polskiej edycji ESNC

Zespół Żukbot na gali finałowej Satellite Masters Conference / Foto: Blue Dot Solutions

Zespół Żukbot na gali finałowej Satellite Masters Conference / Foto: Blue Dot Solutions

Zwycięzcą polskiej edycji ESNC 2017 został zespół “Żukbot”, budowany przez studentów działających w Studenckim Kole Automatyków SKALP na Politechnice Gdańskiej (PG). Żukbot to autonomiczny robot rolniczy, zdolny do wykonywania szeregu pomiaru i prac. Prace nad tym łazikiem są już bardzo zaawansowane: Żukbot uczestniczył m.in. w konkursie Field Robot Event, w którym zajął wysokie miejsce.

Ponadto, nagrodę specjalną agencji nawigacyjnej GSA zdobył międzynarodowy zespół “CENTRIP”, którym kieruje Pani Ewa Kądziołka. Projekt CENTRIP (ChildrEN TRIp Protector) ma za zadanie nadzorować ruch młodszych dzieci, gdy przebywają z dala od rodziców czy opiekunów. CENTRIP opiera się częściowo o GNSS a częściowo o bezprzewodowe formy wymiany danych. Rozwiązanie ma także za zadanie wsparcie szkół i nauczycieli w podwyższeniu standardu bezpieczeństwa podczas wycieczek szkolnych.

To rozwiązanie niebawem będzie dostępne na rynku w kilku europejskich krajach. Jest to produkt wyróżniający się względem innych z branży monitoringu, z uwagi na dopasowanie do potrzeb małych dzieci.

Nagroda dla polskiego zespołu w Copernicus Masters

Zwycięzcy nagród w tegorocznym Copernicus Masters / Credits - AZO

Zwycięzcy nagród w tegorocznym Copernicus Masters / Credits – AZO

Konkurs Copernicus Masters ma kilka nagród tematycznych. Jedną z nich jest Sustainable Development Challenge (nagroda Komisji Europejskiej), skoncentrowana na wykorzystaniu danych obserwacji Ziemi dla zrównoważonego rozwoju, bezpiecznego i mniej intensywnego rolnictwa, ograniczania wpływu człowieka na środowisko oraz identyfikacji różnych zagrożeń, takich jak skażenia chemiczne.

Tegoroczną nagrodę Sustainable Development Challenge przyznano zespołowi BeeNebulaApp z Polski. Ten projekt dotyczy przetworzenia danych obserwacji Ziemi w kontekście ochrony pszczół do formy automatycznych raportów dla użytkowników z sektora rolniczego oraz władz lokalnych. Jest to ważny temat, zarówno dla ochrony środowiska jak i dla działalności rolniczych opartych o pszczoły. Twórcy projektu BeeNebulaApp to dwójka naukowców z Zakładu Teledetekcji Instytutu Lotnictwa.

Nagroda Sustainable Development Challenge dla polskiego zespołu to bardzo duże wyróżnienie. Dotychczas stosunkowo rzadko polskie pomysły w Copernicus Masters zdobywały główne nagrody, częściowo z uwagi na obecność silnej zachodnioeuropejskiej konkurencji.

(AZO, ESNC, K, Tw)

2 komentarze

  1. BeeNebulaApp wygrało Copernicus Sustainable Development Challenge Komisji Europejskiej (a nie Sustainable Living Challenge wspomniane przez autora artykułu) – przynajmniej tak wynika ze strony organizatorów 😉 Bardzo ładny wynik studentów z PG, tak trzymać!