Dalsze opóźnienia debiutu rakiety SLS

5

NASA ogłosiła nowy termin dla debiutu rakiety Space Launch System na grudzień 2019 roku. Wielu analityków uważa jednak, że termin ten nie jest realny.

Oświadczenie NASA z 8 listopada sugeruje start w grudniu 2019 roku. Celem lotu Exploration Mission 1 będzie pierwsze przetestowanie wszystkich systemów rakiety SLS oraz lotu bezzałogowego Oriona na orbitę wokółksiężycową, jak i sprowadzenie kapsuły na Ziemię. Do lotu ma zostać wykorzystana SLS w wersji Block 1. Ten wariant rakiety będzie wykorzystany tylko raz, podczas misji EM-1.

Szereg opóźnień

Jest to już kolejne opóźnienie debiutu rakiety SLS. Wcześniejsza oficjalna data wskazywała na listopad 2018 roku. Z czasem nawarstwiło się szereg problemów, związanych m.in. a usterkami przy spawaniu zbiornika paliwowego rakiety czy opóźnieniami w budowanym w Europie modułu serwisowego dla Oriona. Szereg opóźnień jest również przy pracach dotyczących infrastruktury naziemnej oraz oprogramowania dla misji. Dodatkowe problemy spowodowały również zniszczenia w zakładach w Michoud Assembly Facility spowodowane tornadem.

Wewnętrzne opracowania NASA wskazują również, że bardzo prawdopodobne jest opóźnienie misji do czerwca 2020 roku. Ze względów politycznych nadal podawana jest “bardziej przyjazna” data 2019 roku.

Testowy lot AA-2

Jednocześnie w oświadczeniu z 8 listopada pada deklaracja o przeprowadzeniu testu Ascent Abort 2 w kwietniu 2019 roku. Pierwotnie miał się on odbyć już po misji EM-1. Celem AA-2 będzie przetestowanie systemu ratowniczego kapsuły Orion w locie. Zostanie ona wyniesiona na zmodyfikowanym pierwszym stopniu rakiety balistycznej Peacemaker.

Drugi lot rakiety SLS, w pierwszej załogowej misji, odbędzie się zaś nie wcześniej niż w 2023 roku.

(NASA, SN)

5 komentarzy

  1. Najgorsze jest to, że ten ewentualny lot ma odbyć rakieta w wersji Block 1. Wersja choćby odrobinę operacyjna to Block 2.
    I jak sprawdzić to te rakiety maja bardzo wiele różnic.

  2. Z tą SLS i Orionem i czasem decyzji o Budowie ,a czasem 1-lotu Załogowego a 2023r. to już nie jest śmieszne ,a Żałosne ,nie mówiąc już o Astronomicznych kosztach. Jest już czas żeby się z tym NASA poddała i skończyła te obiecanki cacanki ,a tym Emerytom NASA RADOŚĆ. Jednak ten Beton z Apolla nadal ma w NASA Decydujący głos.