Cygnus OA-8 dotarł do ISS

0

Czternastego listopada bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Cygnus dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start pojazdu Cygnus w ósmej misji logistycznej nastąpił 12 listopada o godzinie 13:19 CET z kosmodromu Wallops w stanie Wirginia. Statek Cygnus został nazwany “S. S. Gene Cernan” ku czci amerykańskiego astronauty, weterana lotów Gemini i Apollo zmarłego w styczniu 2017 roku. Pojazd trafił na orbitę po 7 minutach i 6 sekundach lotu. Oznaczenie tej misji to OA-8.

Cygnus został wypełniony 3300 kilogramami ładunku dla astronautów na pokładzie ISS. Na pokładzie znajduje się: 1240 kg zapasów dla załogi, 740 kg sprzętu do badań naukowych. 132 kg sprzętu do spacerów kosmicznych, 851 kg sprzętu zamiennego dla stacji kosmicznej i 34 kg materiałów komputerowych.

Miejsce przyłączenia pojazdu Cygnus OA-8 do ISS / Credits - NASA

Miejsce przyłączenia pojazdu Cygnus OA-8 do ISS / Credits – NASA

Czternastego listopada Cygnus dotarł do ISS. Przechwycenie przez ramię robotyczne SSRMS nastąpiło tuż po godzinie 11:00 CET. Nieco ponad godzinę później Cygnus OA-8 został przyłączony do modułu Unity, znajdującego się w środkowej części sekcji ciśnieniowej ISS.

Skrót z przechwycenia i przyłączenia pojazdu Cygnus OA-8 do ISS / Credits – NASA TV

Jest to ósma misja logistyczna przeprowadzana przez spółkę Orbital ATK w ramach programu logistycznego Commercial Cargo dla NASA. Koniec misji zaplanowano na początek grudnia. Po odłączeniu i przed deorbitacją pojazd odpali silniki i z wyższej orbity wypuści jeszcze zestaw Cubesatów zainstalowanych na zasobniku firmy Nanoracks.

(PFA, NASA)

Comments are closed.