Astronomiczny spektakl artystyczny w Indiach

0

Naukowcy i artyści z Instytutu B61 przygotowują na Goa widowiskowy i zagadkowy spektakl.

W tak egzotycznych zakątkach świata sztuka znad Wisły bywa wyjątkowo rzadko. Niezwykły performance z pogranicza astronomii i sztuki będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space (Historia Przestrzeni) na indyjskim Goa.

Jak zdradza szef Instytutu B61 Jan Świerkowski, grupa została zaproszona na tę prestiżową imprezę przez samą kuratorkę, Jayę Ramchandani. Hinduska poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik i była pod jej ogromnym wrażeniem.

W ramach festiwalu The Story of Space Instytut B61 przygotuje interdyscyplinarny spektakl „Ewolucja Gwiazd”. Cała otoczka wydarzenia ma tajemniczy charakter: widzowie zostaną zabrani w nieznane sobie miejsce zaciemnionym autokarem. Później, wiedzeni przez aktorów i astronomów, odwiedzą kilkanaście pomieszczeń z instalacjami, performance’ami i mini-koncertami. W trakcie wyprawy poznają pracowników sekretnego badawczego Instytutu B61 oraz obiekt ich badań, czyli życie gwiazd od narodzin, aż do śmierci. Wydarzenie już teraz budzi ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Goa – w ciągu dziesięciu festiwalowych dni od 10 do 19 listopada obejrzy go kilka tysięcy osób.

W role naukowców Instytutu wcielą się m.in. muzyk Mariusz Lubomski, artyści Stefan Kornacki, Dominik Smużny, Dagmara Pochyła i Krzysztof Wachowiak oraz aktorzy Aleksandra Bednarz, Łukasz Ignasiński i astronom Maciej Cegłowski.

Spektakl wpisuje się w nurt sztuki site-specific, co oznacza, że jest tworzony specjalnie pod kątem konkretnego miejsca. “Dostaliśmy we władanie opuszczony secesyjny szpital, który przez wiele lat był też budynkiem uniwersytetu, a pamięta nawet czasy portugalskich kolonizatorów. To tu odbędą się zaawansowane eksperymenty naszej placówki badawczej” – zdradza Jan Świerkowski, astronom i kurator spektaklu. Jak dodaje, przygotowania trwają już od początku października.

Międzykulturowość i edukacja dla każdego

Choć na co dzień w Instytucie B61 działają polscy badacze i artyści, to na Goa jego szeregi wzmocnią także lokalni performerzy i muzycy, między innymi lokalny chór akademicki. “Naszym celem jest stworzenie inspirowanej nauką i teatrem przestrzeni porozumienia międzykulturowego. Chcemy znaleźć polsko-indyjski mianownik w historii kosmosu” – wyjaśnia Świerkowski. By móc zaprosić do udziału w przedsięwzięciu grupę lokalnych artystów między, innymi Aviana D’Sousa, zespół LAXMIBOMB, wokalistkę Joanne Fernandes, duet Abhinav Saxenai i Manasi Naik, formacja uruchomiła zbiórkę crowdfundigową w Polsce i w Indiach. Można ją wesprzeć za pośrednictwem platformy Polak Potrafi.

B61 z lokalnymi artystami / B61

Organizacja spektaklu to nie jedyny cel wyjazdu polskiej ekipy do Goa. Twórcy chcą także podzielić się dobrymi praktykami i zorganizować szereg warsztatów z zakresu działań edukacyjnych i promocji nauk ścisłych. W postkolonialnym społeczeństwie Indii, gdzie ze względu na podziały kastowe setki milionów mieszkańców wciąż mają utrudniony dostęp do edukacji, jest to niezwykle ważne. Szerzenie wiedzy i ułatwianie dostępu do edukacji to jeden z czołowych postulatów formacji, która coraz częściej gości ze swym unikatowym programem na zagranicznych festiwalach.

O nauce językiem artystycznych metafor

Instytut B61 to grupa artystyczno-naukowa powołana do życia w ramach Międzynarodowego roku Astronomii UNESCO 2009. Od tego czasu ekipa zrealizowała szereg projektów prezentujących skomplikowane zjawiska astronomiczne i fizyczne przez pryzmat artystycznych metafor, tworzonych m.in. przez takie gwiazdy jak Domowe Melodie, Stanisław Tym, Organek czy Kortez. Instytut pod wodzą Jana Świerkowskiego stworzył własną metodologię edukacji i promowania nauki językiem sztuki, innowacyjną i unikalną na skalę światową. Najbardziej spektakularnym sukcesem grupy był projekt Cosmic Underground – pociąg pełen artystów i naukowców, który odwiedził pięć krajów: od Estonii po Portugalię i zebrał 20-tysięczną publiczność.

Udział Instytutu B61 w festiwalu The Story Of Space wspierają Instytut Polski w New Delhi, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Instytut Adama Mickiewicza, Citomed oraz TZMO.

Dziękujemy Panu Maciejowi Cegłowskiemu za nadesłanie tekstu

Comments are closed.