Coraz niższa orbita Tiangong-1

3

Od połowy sierpnia chiński moduł orbitalny szybciej schodzi z orbity. Najpóźniej do marca przyszłego roku ten moduł spłonie w atmosferze.

Pierwszy chiński załogowy moduł orbitalny Tiangong-1 zakończył swoją pracę w marcu 2016 roku, po 1630 dniach od wystrzelenia. Od tego czasu w sposób niekontrolowany stacja obniża swoją wysokość – można go uznać za “śmieć kosmiczny”.

Pod koniec października 2016 roku Tiangong-1 przebywał na średniej wysokości około 364 km. Aż do połowy sierpnia 2017 roku każdego miesiąca orbita Tiangong-1 była przeciętnie niższa o około 4 km. Od połowy sierpnia tempo spadku wysokości orbity wyraźnie wzrosło.

Niżej, coraz niżej

W połowie sierpnia tego roku Tiangong-1 przebywał na średniej wysokości ok 325 km. W ciągu miesiąca średnia wysokość tego modułu orbitalnego spadła do około 318 km. W połowie października było to już około 308 km. Aktualnie (koniec października 2017) średnia wysokość orbity Tiangong-1 to około 304 km, a bardziej szczegółowo orbita ma perygeum o wysokości ok 290 km, zaś apogeum ma wysokość 317 km.

W najbliższych miesiącach, w miarę wchodzenia w coraz głębsze warstwy atmosfery, tempo obniżania orbity powinno jeszcze bardziej wzrosnąć. Aktualnie przewiduje się, że Tiangong-1 spłonie w atmosferze najpóźniej do marca 2018. Warto tu jednak zaznaczyć, że ten moduł jest duży i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pewne, nawet większe elementy dotrą do powierzchni Ziemi. Nie ma jednak bardzo dużego ryzyka związanego z tym modułem orbitalnym – prawdopodobnie spłonie on nad którymś z oceanów. Na kilka tygodni przed deorbitacją będzie dostępny bardziej szczegółowa analiza ryzyka uderzenia szczątków tego modułu w powierzchnię Ziemi.

Tiangong-1 miał masę startową 8 ton, jej długość mierzy 10,4 metra. Składa się z dwóch modułów: eksperymentalnego, gdzie załoganci na przestrzeni 15 m3 spali i przeprowadzali eksperymenty oraz z modułu serwisowego, gdzie znajduje się zasilanie, silniki rakietowe oraz zbiorniki z paliwem.

Uczestnicy lotu Shenzhou 10 / CNSA

Uczestnicy lotu Shenzhou 10 / CNSA

Głównym celem modułu było eksperymentalne przeprowadzenie operacji dokowania w przestrzeni kosmicznej. Ostatecznie do stacji zadokowały trzy różne statki kosmiczne: bezzałogowy Shenzhou-8, Shenzhou-9 z trójką astronautów (w tym z pierwszą Chinką) oraz Shenzhou-10, również z trójką chińskich astronautów.

Na orbicie przebywa także drugi chiński moduł orbitalny – Tiangong-2. Nad tym modułem jest kontrola i obecnie przebywa na orbicie o parametrach 388 x 390 km.

(PFA, NSF, SE, SOR)

3 komentarze

  1. Tak naprawdę to właśnie rodzi się pytanie czy wogóle ten moduł spłonie. Zakłada się, że spory fragment / fragmenty dotrą do powierzchni Ziemi….

    • Słabo… jakiej wielkości jest Tiangong a jakiej ISS… to już deorbitacja MIRa dawała więcej niż Tiangong…