Trzeci ogólnopolski konkurs CanSatowy

2

W kwietniu 2018 roku odbędą się trzecie ogólnopolskie finały konkursu CanSat, który organizowany jest przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO – Polska.

Konkurs skierowany jest do uczniów oraz studentów i zachęca do samodzielnego budowania minisatelitów, a także do prowadzenia za ich pomocą badań. Rejestracja do trzeciej edycji konkursu rozpoczęła się pod koniec sierpnia i potrwa do 17 września. [tu potrzebny link]Pierwszym etapem konkursu będą warsztaty dla opiekunów, które odbędą się w dniach 23-24 września w Centrum Nauki Kopernik. Część główna konkursu będzie trwała do kwietnia 2018 roku.

CanSat – co to takiego?

Logo konkursu Cansats in Europe

Zadaniem uczestników jest skonstruowanie analogowego minisatelity wielkości puszki po napoju – stąd też nazwa CanSat, dzięki któremu podczas lotu rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów i podczas opadania na spadochronie można będzie przeprowadzić badania i eksperymenty. Uczestnicy muszą umieścić w puszce wszystkie podstawowe systemy tworzące prawdziwego satelitę (takie jak system zasilania czy moduł komunikacji). Uczestnicy samodzielnie projektują badania i eksperymenty, które zostaną wykonane, dlatego dane zbierane przez CanSaty mogą być różnorodne. Zaczynając od ciśnienia powietrza i temperatury do poziomu promieniowania jonizującego. W jednym z poprzednich finałów europejskich grupa uczniów podjęła próbę kontrolowanego lądowania CanSata z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji na wysuwanych nogach.

Uczestnicy muszą dostosować się do wytycznych nałożonych przez organizatorów. Minisatelity powinny mieć konkretne wymiary geometryczne, a ich zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin niezależnej pracy. Ważne jest również to, aby nie zagrażały one bezpieczeństwu uczestników. Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z gotowych zestawów, dostosowując je do swoich potrzeb.

Dotychczasowe sukcesy

Drużyna AlpSat - zwycięzcy European CanSat 2015 w kategorii "Początkujący" / Credit: ESA - D. Cruz

Drużyna AlpSat – zwycięzcy European CanSat 2015 w kategorii “Początkujący” / Credit: ESA – D. Cruz

Uczniowie i studenci z Polski mogą się pochwalić odniesionymi w poprzednich edycjach sukcesami. W 2013 roku w europejskich finałach w Holandii grupa Kraksat z Krakowa zajęła pierwsze miejsce. Dwa lata później studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej wygrali w konkursie CanSat w Teksasie, a grupa licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła drugie miejsce w konkursie europejskim. W 2017 roku drużyna CANpernicus z Torunia, zwycięzcy polskiej edycji CanSat 2017, odnieśli także sukces (III miejsce) w finałach europejskich w Niemczech. Projekt zespołu CANpernicus, składającego się z uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum Akademickiego w Toruniu, polegał na śledzeniu pozycji CanSata i zbieraniu danych w czasie rzeczywistym z dużej odległości.

Zwycięzcy tegorocznych ogólnopolskich finałów będą reprezentowali Polskę na europejskich finałach

2 komentarze