Podręcznik „The AAVSO DSLR Observing Manual” – wersja polska

0

Polscy astronomowie amatorzy przetłumaczyli podręcznik do wykonywania pomiarów jasności gwiazd zmiennych za pomocą lustrzanek cyfrowych.

Gwiazdy, które widzimy każdej pogodnej nocy na niebie wydają się być stabilne, ale jeśli przyjrzymy się im dokładnie, to okazuje się, że niektóre z nich zmieniają jasność. Powody tych zmian mogą być różne, począwszy od fizycznych procesów wewnątrz samej gwiazdy (takich jak pulsacje, erupcje, gwałtowne wybuchy), a skończywszy na czynnikach zewnętrznych (wzajemne zakrycia składników układów wielokrotnych, czy zaplamienia powierzchni). Precyzyjne obserwacje tych zmian umożliwiają poznanie ich przyczyn i samych gwiazd.

Pomiarami zmian jasności gwiazd na niebie zajmuje się dziedzina zwana fotometrią. Pierwsze oceny jasności były przeprowadzane wizualnie, jednak w miarę rozwoju techniki obserwacje tego typu stały się domeną amatorów, natomiast w astronomii profesjonalnej zaczęto do tego celu wykorzystywać urządzenia rejestrujące obrazy, np. kamery CCD. Rozpowszechnienie w ostatnich latach cyfrowych urządzeń rejestrujących obrazy, takich jak cyfrowe aparaty DSRL, sprawiło, że miłośnicy astronomii zaczęli z powodzeniem wykorzystywać je do fotometrii.

Jedną z organizacji promujących techniki fotometrii DSLR jest American Association of Variable Star Observers (AAVSO), która w tym celu wydała podręcznik pt. „The AAVSO DSLR Observing Manual”. Przeznaczony jest on dla każdego, kto zainteresowany jest użyciem lustrzanek cyfrowych do mierzenia jasności gwiazd zmiennych. Został napisany z myślą o początkujących obserwatorach, ale zawiera także informacje przydatne dla bardziej zaawansowanych miłośników astronomii. Udowadnia, że mimo wysokiego rozwoju astronomii jako nauki, amatorzy nadal mogą aktywnie uczestniczyć w badaniach astronomicznych i przyczyniać się do lepszego poznawania zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Obserwacje takie mogą być zarówno dobrą formą spędzania wolnego czasu, jak również stanowić narzędzie dla bardziej ambitnych programów badawczych i edukacyjnych realizowanych przez uczniów, studentów i miłośników astronomii.

Kilka dni temu zakończone zostały prace nad polską wersją podręcznika “The AAVSO DSLR Observing Manual”. Można ją pobrać ze strony AAVSO: https://www.aavso.org/dslr-observing-manual#translations , do czego serdecznie zachęcamy.

Ogromne podziękowania należą się osobom, które poświęciły własny czas i bezinteresownie podjęły się zadania przetłumaczenia podręcznika na język polski, tj.: Ryszardowi Biernikowiczowi i Ewie Stokłosie. Serdecznie dziękujemy!

Oddając poradnik do publikacji zrealizowaliśmy postawione sobie w ubiegłym roku zadanie stworzenia aktualnych polskich wersji wydanych przez AAVSO podręczników do obserwacji wizualnych, CCD oraz DSLR.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowi Kida za przesłany tekst.

Comments are closed.