Nieudane lądowania SpaceX

0

Firma SpaceX opublikowała niesamowite ujęcia ze swoich nieudanych (lub nie do końca udanych) prób lądowania pierwszego stopnia Falcona 9R.

Przez dekady większość, a raczej prawie wszystkie urządzenia, które były wynoszone w przestrzeń kosmiczną lub brały udział w wynoszeniu i nie wykonywały “lądowań”. W zasadzie takie “lądowania” były jedynie zarezerwowane dla misji załogowych oraz dla prób osiągnięcia powierzchni innych ciał niebieskich – Księżyca, innych planet czy też mniejszych ciał Układu Słonecznego. Pewnym wyjątkiem był tutaj prom kosmiczny: rakiety pomocnicze SRB oraz same wahadłowe były wielokrotnie używane, choć nie przyniosło to spodziewanego spadku kosztu dotarcia do niskiej orbity okołoziemskiej (LEO).

To podejście wyraźnie zmieniło się w obecnej dekadzie dzięki firmie SpaceX. Pierwsze udane lądowanie dolnego stopnia Falcona 9R nastąpiło 22 grudnia 2015 roku. Do dziś (16 września 2017) SpaceX łącznie przeprowadził 16 udanych lądowań, z których siedem nastąpiło na lądzie (Landing Zone – 1, LZ-1), a dziewięć na dwóch platformach morskich.

Zanim jednak doszło do pierwszego udanego lądowania SpaceX przeszedł przez serie nieudanych prób. Wiele z tych prób zakończyło się spektakularną eksplozją. Firma SpaceX niedawno opublikowała nagrania tych lądowań, które prezentujemy poniżej. Nagrania prezentują próby do czerwca 2016 roku, do ostatniego nieudanego lądowania pierwszego stopnia Falcona 9R. Poniższe nagranie zawiera także nieopublikowane wcześniej ujęcia.

Nieudane lądowania SpaceX / Credits – SpaceX

Za każdą z tych nieudanych prób kryje się niesamowita ilość danych, które przyniosły końcowy sukces – regularne i precyzyjne lądowania pierwszych stopni Falconów 9R. Lądowania są na tyle dobre, że możliwe jest ponowne wykorzystanie pierwszych stopni bez potrzeby długich i żmudnych napraw, co już zresztą następuje.

Można wręcz powiedzieć, że ze SpaceX pojawił się pewien znak czasów, który możemy nazwać początkiem “ery kosmicznych lądowań”.

(PFA, SpaceX)

Comments are closed.