Mars Society Convention 2017 i nowy regulamin URC 2018

0

12 września Mars Society ogłosiło na stronie University Rover Challenge regulamin kolejnej edycji konkursu łazików marsjańskich. Kilka dni wcześniej w Irvine w Kalifornii miejsce miał kongres Mars Society Convention 2017 z udziałem polskich studentów.

Mars Society Convention 2017

W dniach 7-10 września 2017 na kampusie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odbył się 20. kongres poświęcony eksploracji Marsa zorganizowany przez The Mars Society. W ramach wydarzenia wygłaszane były prelekcje o charakterze naukowym oraz popularnonaukowym, zorganizowano pokazy filmów o tematyce marsjańskiej oraz panele dyskusyjne.

Studenci SKA prezentujący na Mars Society Convention 2017 / Credits: Edyta Żak

W wydarzeniu udział wzięli naukowcy i inżynierowie z całego świata, m.in.: dr Robert Zubrin (założyciel i prezes The Mars Society), dr Dava Newman (pełniąca w latach 2015-2017 obowiązki zastępcy administratora NASA), dr Robert Pappalardo (JPL, misja Europa Clipper), George T. Whitesides (CEO, Virgin Galactic), Dr Mohammed Nasser Al-Ahbabi (dyrektor generalny, UAE Space Agency).

Nie zabrakło też polskiego wkładu w konferencję. Dzięki udziałowi w programie “Najlepsi z Najlepszych” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wydarzeniu uczestniczyli studenci Politechniki Warszawskiej (Studenckie Koło Astronautyczne) i Uniwersytetu Warszawskiego (UW Rover Team). Studenci ze SKA, Mikołaj Owczarzak i Michał Hałoń wygłosili dwie prelekcje dotyczące robotyki w eksploracji Czerwonej Planety. Prezentację wygłosił też Gordon Wasilewski, absolwent AGH, o teoretycznej analizie wydobywania i badania wody w rejonie Utopia Planitia.

W Mars Society Convention udział wzięły też drużyny robotyczne z URC 2017, w tym zwycięzcy konkursu, Missouri S&T’s Mars Rover Design Team. Przez 4 dni prezentowali oni swojego robota na terenie kongresu, a na koniec wygłosili prezentację i odpowiedzieli na szereg pytań publiczności opowiadając o procesie projektowania i testowania łazika oraz o udziale w zawodach.

Regulamin URC 2018

Dwa dni po zakończeniu kongresu na stronie poświęconej University Rover Challenge pojawiły się zasady dotyczące kolejnej edycji konkursu, URC 2018. W zawodach wziąć mogą udział studenci uczelni wyższych. Zapisy ruszą pod koniec września i zakończą się 3. listopada 2017. W kolejnych miesiącach drużyny przejdą eliminacje, podczas których będą musiały udowodnić niezawodność swoich robotów.

Łaziki studenckie walczą w konkursie URC / Credits: URC

Łaziki studenckie walczą w konkursie URC / Credits: URC

Jak w poprzedniej edycji, zespoły zmagać się będą w czterech konkurencjach: the Science Cache Task, Extreme Retrieval and Delivery Task, Equipment Servicing Task, oraz Autonomous Traversal Task. Zasady poszczególnych konkurencji zostały nieco zmienione i rozwinięte względem tych z ubiegłych zawodów. Zadania wymagają od robotów m.in. pobrania i zbadania próbki gleby, dokonania operacji na panelu operacyjnym z przełącznikami oraz autonomicznego przejazdu w terenie.

Regulamin dostępny jest na stronie internetowej projektu.

W ostatniej edycji konkursu, URC 2017, dwa polskie zespoły (Continuum i PCz Rover Team) zajęły 2. i 3. miejsce na podium.

(URC)

Comments are closed.