Studenci PW projektują silniki rakietowe

0

Członkowie Koła Naukowego Napędów MELprop na Politechnice Warszawskiej pracują nad dwoma rodzajami silników rakietowych: na paliwo ciekłe i hybrydowymi.

Na początku sierpnia studenci przeprowadzili udane testy własnego silnika hybrydowego.
Aleksander Gorgeri, główny konstruktor silników rakietowych w kole naukowym MELprop nie ma wątpliwości, że w przyszłości będzie on w stanie wynieść rakietę na pułap nawet 12 kilometrów.

Możliwości nowego silnika

Parametry silnika rozwijanego przez studentów są następujące:

  • ciąg (siła, jaka powstanie przy wyrzuceniu substancji roboczej) na poziomie 1 kN (czyli 100 kilogramów),
  • temperatura w komorze spalania wynosząca 3 tys. Kelwinów (dla porównania – na powierzchni słońca jest niecałe dwa razy tyle, bo 5,8 tys.),
  • prędkość gazów wylotowych (tzw. wartość ISP ukazująca efektywność jednostki) równa 2 kilometrom na sekundę.

„Nasz silnik, przede wszystkim przez ograniczenia budżetowe, nie jest tak technologicznie zaawansowany, żeby z miejsca wykorzystać go komercyjnie. Ale dzięki naszym doświadczeniom bylibyśmy w stanie taki zaprojektować”, zaznacza Filip Kopeć z KNN MelProp.

Studenci mają do przeprowadzenia jeszcze testy silnika na paliwo ciekłe. Pracują nad nim od dwóch lat.
Podkreślają, że to projekt typowo badawczy, ale naprawdę dobrze odwzorowuje, jak w rzeczywistości działa tego rodzaju silnik.

Członkowie Koła Naukowego MELprop z wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa tworzą swoje konstrukcje od podstaw. Robią wyliczenia, wybierają i zamawiają części, sprawdzają, a jeśli potrzeba – zmieniają. W prace nad silnikami zaangażowanych jest kilkanaście osób. Prócz współpracy potrzebna jest także cierpliwość, bo czasami na kolejne elementy silnika czeka się nawet 1,5 miesiąca. Wszystko dlatego, że wiele z poszczególnych komponentów może wykonać tylko jedna firma w Polsce.

Więcej informacji o projekcie można przeczytać tutaj.

Dziękujemy Pani Agnieszce Kapeli z PW za nadesłanie informacji

Comments are closed.