Start rakiety H-2A z satelitą Michibiki-3

0

W sobotę 19 sierpnia z kosmodromu Tanegashima w Japonii wystartowała rakieta H-2A. Wyniosła ona satelitę nawigacyjnego Michibiki-3 (QZS-3).

Japońska rakieta nośna wystartowała o godzinie 7:29 czasu polskiego. Na orbitę transferową ku geostacjonarnej wyniesiony został satelita Michibiki-3 zbudowany przez Mitsubishi Electric. Jest to trzeci satelita japońskiego regionalnego systemu nawigacyjnego Quasi-Zenith Satellite System (QZSS).

Satelita Michibiki-3 będzie pracował przez następne 15 lat. Zasilany jest panelami słonecznymi i ma masę 4700 kg. Operatorem misji jest japońska agencja kosmiczna JAXA.


Nagranie ze startu rakiety H-2A z satelitą Michibiki-3 / JAXA

System QZSS

Grafika przedstawiająca schematyczne rozłożenie satelitów nawigacyjnych konstelacji QZSS wokół Ziemi / Credits: JAXA

Orbity konstelacji QZSS / JAXA

QZSS różni się użyciem satelitów i ich orbitami w porównaniu z globalnymi systemami nawigacyjnymi (GNSS) takimi jak Galileo czy GPS. Docelowo QZSS będzie składać się z trzech satelitów na orbitach kwazi-stacjonarnych i jednego na orbicie geostacjonarnej (GEO). Takie położenie satelitów pozwoli na częste przebywanie jednego satelity tego systemu wysoko nad horyzontem nad Japonią, co z kolei poprawi możliwości lokalizacji w głębi tzw. „kanionów miejskich”, czyli pomiędzy wysokimi budynkami. W takich warunkach dostępność satelitów innych konstelacji GNSS jest zwykle utrudniona, z uwagi na ograniczoną widoczność nieba.

Michibiki-3 docelowo trafi na orbitę geostacjonarną. Pierwszy testowy satelita QZSS systemu został wyniesiony w 2010 roku. Drugi, Michibiki-2 został wyniesiony w czerwcu 2017 roku. Nastepny satelita konstelacji, Michibiki-4 zostanie wyniesiony w 2018 roku. Wówczas system nawigacyjny zostanie uruchomiony (tzw. initial operational capability). Docelowo, w skład QZSS ma wchodzić siedem satelitów.

(NSF, GSP)

 

Comments are closed.