Stacja Tiangong-1 coraz bliżej wejścia w atmosferę

0

Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej uaktualniło dane o niekontrolowanej deorbitacji chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1. Stacja spadnie najprawdopodobniej w styczniu 2018 roku.

Tiangong-1, pierwsza stacja działająca w ramach programu Tiangong, orbituje wokół Ziemi od września 2011 roku, a funkcjonować przestała w marcu 2016.

Data ponownego wejścia w atmosferę

Położenie stacji jest cały czas monitorowane przez Chiny. Obecnie Tiangong-1 znajduje się na wysokości ok. 340 km, ale według ONZ jego położenie codziennie maleje o 160 m.

Wejście stacji w atmosferę ziemską jest przewidywane pomiędzy październikiem 2017 a kwietniem 2018. Najprawdopodobniej wydarzy się to w styczniu 2018 z marginesem czasu dwóch miesięcy. Według szacunków większość elementów struktury stacji spłonie podczas lotu przez atmosferę.

“Prawdopodobieństwo wyrządzenia szkód w transporcie lotniczym oraz na powierzchni Ziemi jest bardzo niskie” informuje biuro ONZ.

Wzmożone obserwacje

Z powodu braku aktywnej kontroli nad lotem stacji, ONZ zaleca Chinom uważne kontrolowanie i informowanie o stanie lotu. “Chiny muszą jeszcze ulepszyć obserwacje i prognozowanie lotu stacji oraz informować o tym na bieżąco pozostałe kraje”

Aktualne raporty o trajektorii stacji będą umieszczane na stronie Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej po chińsku i po angielsku. Dodatkowo, ważniejsze wiadomości i potencjalne ostrzeżenia będą przekazywane do mediów.

Skutki wejścia w atmosferę

Pożegnanie taikonautów przed zaokrętowaniem / Credits: CCTV

Uczestnicy lotu Shenzhou 10 / CNSA

Tiangong-1 został wyniesiony na orbitę 29 września 2011. Podczas jego misji wykonano w sumie sześć skutecznych operacji dokowania ze statkami Shenzhou-8 (bezzałogowy), Shenzhou-9 oraz Shenzhou-10 (oba załogowe) w ramach chińskiego programu lotów załogowych.

Według obliczeń Aerospace Corporation stacja wejdzie w atmosferę gdzieś pomiędzy szerokościami 43°N oraz 43°S. Organizacja w oficjalnym FAQ dotyczącym zejścia z orbity Tiangong-1 zapewnia, że prawdopodobieństwo, że szczątki stacji trafią spowodują jakiekolwiek zniszczenia jest bardzo małe.

Kilka tygodni przed wejściem w atmosferę Aerospace Corporation przeprowadzi raport ryzyka związanego z deorbitacją stacji.

Comments are closed.