Spoofing GNSS na Morzu Czarnym?

0

Dwudziestego drugiego czerwca mogło dojść do cyberataku typu spoofing na system nawigacji satelitarnej na Morzu Czarnym.

Sygnał od satelitów nawigacyjnych (GNSS) jest narażony na kilka rodzajów cyberataków. Najprostszym z nich jest “zwykłe” zagłuszanie sygnału, zarówno celowe jak i przypadkowe. Tego typu zagrożenie jest już dość powszechne w wielu miejscach na świecie. Inne, bardziej zaawansowane typy cyberataków to spoofing i meaconing. Spoofing dotyczy nadawanie sfałszowanego i spreparowanego sygnału GNSS. Z kolei meaconing to przechwycenie nagrywanie i odsyłanie sygnału GNSS z pewnym opóźnieniem i zwykle z większą mocą.

Aktualnie dość mało informacji o atakach typu spoofing i meaconing. W 2013 roku wykonano (naukową) demonstrację ataku typu spoofing na jacht na morzu. Atak został wykonany przez naukowców z amerykańskiego University of Texas aby wykazać podatność współczesnych systemów nawigacji satelitarnej na tego typu zagrożenia. Z kolei podejrzewa się, że Iran mógł wykonać w grudniu 2011 roku atak typu meaconing, dzięki czemu udało się zdobyć egzemplarz amerykańskiego drona RQ-170 Sentinel.

Spoofing na Morzu Czarnym?

Dwudziestego drugiego czerwca 2017 roku mogło dojść do zmasowanego ataku typu spoofing na Morzu Czarnym. Pewne informacje na ten temat podały amerykańskie serwisy naukowe. Z dostępnych informacji wynika, że około 20 statków doświadczyło ataku. Wszystkie statki znajdowały się w jednym rejonie. W tym konkretnym przypadku odczyty lokalizacyjne na tych statkach przedstawiały pozycję nie na Morzu Czarnym, ale na lotnisku znajdującym się około 35 km dalej. Ten (możliwy, jeszcze nie potwierdzony) spoofing nastąpił u wybrzeży Kraju Krasnodarskiego, znajdującego się wschód od Krymu.

To wydarzenie jeszcze nie zostało potwierdzone, co oczywiście ma związek z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jeśli jednak rzeczywiście ten spoofing nastąpił, będzie to pierwszy potwierdzony (i udokumentowany) przypadek masowego ataku tego typu. Możliwe, że w tym przypadku atak był formą “demonstracji” lub “weryfikacji” technologii spoofingu, gdyż był skierowany do cywilnych statków.

Spojrzenie w przyszłość

Jest pewne, że w przyszłości dojdzie do kolejnych ataków tego typu. Prawdopodobnie każdy konflikt zbrojny będzie oznaczać także cyberataki różnego rodzaju, w tym na systemy GNSS. Technologie przeciwdziałaniu tym atakom są dostępne lub już powstają, jednak jak opisany w tym artykule przypadek spoofingu – nie są z pewnością powszechnie wykorzystywane. Można napisać, że “cyberwyścig” w branży GNSS dopiero się zaczyna.

(NS)

Comments are closed.