Przygotowania do misji CRS-12

0

Na poniedziałek 14 sierpnia zaplanowano start bezzałogowej misji zaopatrzeniowej Dragon CRS-12.

Trzeciego lipca 2017 kapsuła Dragon powróciła na Ziemię po misji CRS-11. W tamtej misji po raz drugi wykorzystano kapsułę Dragon – wcześniej ten pojazd poleciał na orbitę podczas misji CRS-4 (wrzesień 2014). Wg firmy SpaceX tylko niewielka ilość elementów Dragona została wymieniona pomiędzy lotami – największą z nich była osłona termiczna.

Ostatnia misja nowej kapsuły Dragon

Nieco ponad miesiąc później trwają przygotowania do kolejnej bezzałogowej misji zaopatrzeniowej firmy SpaceX. Ta wyprawa nosi oznaczenie CRS-12. W tej misji zostanie wykorzystany nowy egzemplarz kapsuły Dragon oraz nowy egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R. Co ciekawe, będzie to ostatnia misja nowego egzemplarza kapsuły Dragon – wszystkie kolejne misje zaopatrzeniowe będą korzystać z wcześniej użytych pojazdów.

Start aktualnie planowany jest na 14 sierpnia na godzinę 18:31 CEST. Start odbędzie się z platformy LC-39A na Florydzie. Po tym starcie dojdzie także do próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R w strefie Landing Zone-1 (LZ-1). Celem misji CRS-12 jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), do której Dragon powinien dotrzeć około 48 godzin po starcie.

Na pokładzie Dragona zainstalowano 3310 kg ładunku, w tym 2052 kg w sekcji ciśnieniowej. Wewnątrz Dragona, jak i w jego “bagażniku” znajdzie się wiele eksperymentów naukowych, zapasów, części zamiennych, a także kilka satelitów, które zostaną później uwolnione. Większość satelitów jest typu CubeSat. Jeden z satelitów (nie typu CubeSat) ma wojskowe – demonstracyjne przeznaczenie: jest to satelita o nazwie Kestrel Eye 2M. Zadaniem tego satelity o masie 50 kg jest demonstracja możliwości wykonania zdjęć Ziemi w rozdzielczości do 1,5 metra i ich szybki przesył do stacji naziemnych.

Dziesiątego sierpnia w godzinach popołudniowych doszło do testu statycznego silników pierwszego stopnia Falcona 9R. Test przebiegł prawidłowo – otworzyło to drogę do startu 14 sierpnia.

Misja CRS-12 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.