Pięć lat jazdy MSL po Marsie

1

NASA opublikowała nagranie przedstawiające pięć lat jazdy łazika Mars Science Laboratory po wnętrzu krateru Gale.

To już pięć lat od momentu udanego lądowania łazika Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity” na powierzchni Czerwonej Planety. Curiosity osiadł we wnętrzu krateru Gale i aktualnie zmierza do celu głównego swojej misji: kanionu przecinającego górę o nazwie Mt Sharp (oficjalnie Aeolis Mons). Góra znajduje się w środkowej części krateru i wiele wskazuje na to, że powstała wskutek osadzania się materiału w czasach, gdy w Gale znajdowało się jezioro lub seria zbiorników wodnych.

Przez pierwsze pięć lat badań wnętrza krateru Gale łazik Curiosity przejechał prawie 19 km. Poniższe nagranie prezentuje jazdę łazika od momentu lądowania (ściślej: od 16 Sola misji, czyli 22 sierpnia 2012) do 13 lipca 2017.

Pięć lat jazdy Curiosity w pięć minut / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Na nagraniu można zobaczyć zmieniające się podłoże, po którym poruszał się łazik. W szczególności ciekawe jest przemierzanie wydm piaskowych.

Wyraźnie można także zauważyć, że łazik w niektórych miejscach zatrzymywał się na wykonanie większych ilości badań, natomiast przejazd przez niektóre rejony był prawdziwie “ekspresowy”. Szczególnie “szybko” poruszał się łazik od września do grudnia 2013 (2,1 km dystansu) oraz w czerwcu 2014 roku (1,3 km dystansu trasy w jeden miesiąc).

Zdjęcie z 10 sierpnia, wykonane po pierwszej jeździe łazika od 13 lipca 2017 / Credits - NASA, JPL

Zdjęcie z 10 sierpnia, wykonane po pierwszej jeździe łazika od 13 lipca 2017 / Credits – NASA, JPL

Ostatni przejazd zaprezentowany na powyższym nagraniu został wykonany przez łazik 13 lipca 2017. Do 10 sierpnia trwała przerwa spowodowana niekorzystnym ustawieniem Marsa względem Słońca, które mocno ogranicza możliwości komunikacyjne. Pierwszą jazdę po okresie koniunkcji łazik wykonał 10 sierpnia. Jazda trwała około godziny i wykazała także, że MSL jest w bardzo dobrym stanie technicznym.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. W bardzo dobrym stanie technicznym oprócz 2 przednich kół które wyglądają jak ser szwajcarski, w zdjęciach z tego roku można zaobserwować nawet kawałek oddzielającego się metalowego bieżnika 😛