Moon Express pomoże w założeniu Międzynarodowego Obserwatorium Księżycowego

0

Międzynarodowe Obserwatorium Księżycowe (International Lunar Observatory, ILO), zostanie założone na biegunie południowym Księżyca w 2019 roku.

International Lunar Observatory Association (ILOA) i Moon Express ogłosiły niedawno współpracę w celu dostarczenia pierwszego teleskopu organizacji na Południowy Biegun Księżyca w 2019 r. (ILO-1). Moon Express został zaangażowany przez ILOA do opracowania zaawansowanych technologii wspomagających misję, obejmujące precyzyjne lądowanie i unikanie zagrożeń, które pozwolą na bezpieczne dostarczenie ILO-1 do wyznaczonego celu.

Lądownik ILO-1 / Credits: Moonexpress

Lądownik ILO-1 / Credits: Moon Express

Obserwatorium astronomiczne oraz stacja badawcza ILO-1 będzie pierwszym na świecie narzędziem obrazowania Drogi Mlecznej i przeprowadzania obserwacji astrofizycznych na powierzchni księżyca. ILO-1 zostanie umieszczony w wiecznie oświetlonym miejscu na południowym biegunie księżyca przez system Moon Express Robotic Explorer. Podstawowym miejscem lądowania, które brane jest pod uwagę to góra Malapert, pięciokilometrowy szczyt w regionie Aitken, który przez większość czasu jest skąpany w promieniach słońca i przez 24 godziny na dobę ma bezpośredni widok na Ziemię oraz na Krater Shackleton. Moon Express wykorzysta misję do zbadania bieguna południowego Księżyca pod względem obecności zasobów mineralnych i wody.

Księżycowy Biegun Południowy / Credits: NASA

Biegun Południowy na Księżycu / Credits: NASA

Misja ta, jest pierwszym elementem o wiele bardziej ambitnego planu z wykorzystaniem wielu lądowników, który składa się z trzech zasadniczych etapów:

  • Dowieść, że lądowanie na Księżycu jest możliwe do osiągnięcia przez prywatne przedsiębiorstwo.
  • Wysłać na Księżyc wielozadaniowego dwuczłonowy pojazd. Przy odpowiedniej konfiguracji MX-2 będzie miał możliwość na dotarcie do Wenus lub księżyców Marsa z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Robotyczny lądownik będzie oferował rozbudowane możliwości dla eksploracji i działalności komercyjnych przy relatywnie niskich nakładach.
  • Przywieźć próbki pyłu i skał księżycowych. Próbki księżycowe przywiezione z powrotem będą jedynymi prywatnymi materiałami księżycowymi na Ziemi i będą wykorzystywane w celach naukowych i komercyjnych. Wersję lądownika na tym etapie rozwoju będzie zaś można dostosować do lotów po całym Układzie Słonecznym.

(SN)

Comments are closed.