Eksplozja satelity Telkom-1

0

Kamery zarejestrowały eksplozję osiemnastoletniego indonezyjskiego satelity Telkom-1.

Firma ExoAnalytic Solutions dostarczająca komercyjnych usług obserwacji satelitów zarejestrowała eksplozje znajdującego się na orbicie geostacjonarnej satelity Telkom-1. 25 sierpnia nagle utracono sygnał z satelity należącego do indonezyjskiego operatora PT Telkom.

Firma jest w stanie zaobserwować poszczególne obiekty o wielkości 40 cm, zaś po przetworzeniu danych może zidentyfikować fragmenty nawet cztery razy mniejsze. Wstępna analiza ekspercka wskazuje, że w tym przypadku jednak nie doszło do kolizji na orbicie, zaś przyczyna eksplozji znajdowała się na samym satelicie. Krytycznym pytaniem pozostaje kwestia jak duża ilość drobnych odłamków zostało wytworzonych. Ich ruch i zachowanie będzie teraz dalej śledzony i analizowany.

Nagranie eksplozji Telkoma 1 zarejestrowane przez ExoAnalytic Solutions

Obserwacje wskazują, że satelita dryfuje a jego panele słoneczne są wciąż przyczepione. W połowie przyszłego roku satelita miał zostać zastąpiony przez zamówionego już Telkom 14.

Telkom-1 został wyniesiony w sierpniu 1999 roku na pokładzie rakiety Ariane 4.

Latem 2017 roku awarii uległo szereg satelitów telekomunikacyjnych. Utracono kontrolę nad Echostar 3 oraz AMC 9. Należący do SES satelita NSS 806 utracił zaś jedną trzecią transponderów.

(SN, LK)

Comments are closed.