10 start rakiety Vega

0

W nocy z wtorku na środę z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelona została rakieta Vega. Wyniosła ona dwa satelity obserwacji Ziemi.

Był to już dziesiąty start tej małej europejskiej rakiety nośnej. Napędzana paliwem stałym jest w stanie wynieść do 1400 kilogramów ładunku na orbitę na 400 kilometrach wysokości. Pierwszy start odbył się w 2012 roku, wówczas na pokładzie wyniesiony został m.in. pierwszy polski satelita PW-Sat 1.

2 sierpnia start rozpoczął się o 3:58 w nocy. Wyniesione zostały satelity OPTSAT-3000 (znana również jako SHALOM – Spaceborne Hyperspectral Applicative Land and Ocean Mission) oraz VENµS (Vegetation and Environment Monitoring New MicroSatellite). Pierwszy trafił na orbitę kołową o wysokości 450 km, zaś drugi na wysokość 720 km.


Nagranie ze startu rakiety Vega / Arianespace

OPTSAT to pierwszy włoski satelita zwiadowczy zamówiony od Izraela w ramach pakietu offsetowego. Ministerstwo Obrony Izraela zakupiło wcześniej włoskie samoloty treningowe. Satelita ma masę 368 kg i może prowadzić obserwacje w rozdzielczości 1 metra.

VENµS to ważący 265 kg mikrosatelita izraelsko-francuski. Umożliwi on testowanie nowych procedur przetwarzania danych obserwacyjnych. Przetestuje również nowe izraelskie silniki jonowe. Satelita będzie mógł prowadzić obserwacji w rozdzielczości 5 metrów, przelatując nad tym samym obszarem co 2 dni.

Comments are closed.