Udany start F9 z Intelsat 35e

0

Szóstego lipca rakieta Falcon 9 wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Intelsat35e.

Do startu doszło 6 lipca o godzinie 01:38 CEST z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Rakieta Falcon 9 (bez oznaczenia „R”) wyniosła w tym locie satelitę telekomunikacyjnego Intelsat 35e. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został uwolniony na prawidłowej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO). Stąd satelita za pomocą własnego napędu dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Start Falcona 9 z Intelsat 35e / Credits – SpaceX

W tym locie nie doszło do próby odzyskania pierwszego stopnia Falcona 9, stąd oznaczenie tej rakiety bez litery „R”. Firma SpaceX wykonuje takie loty m.in. dla zbyt masywnych satelitów, co uniemożliwia powrót stopnia na platformę morską (lub do lądowiska LZ-1).

Instelsat 35e to duży satelita telekomunikacyjny. Masa startowa tego satelity wynosi ponad 6760 kg. Jest to obecnie jeden z najcięższych satelitów telekomunikacyjnych, jakie funkcjonują na GEO. Satelita został wyposażony w zestaw transponderów na pasmach C i Ku. Minimalny czas pracy na GEO to 15 lat.

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 14 lipca. Wówczas rosyjska rakieta Sojuz 2-1a wyniesie wyniesie kilkadziesiąt małych satelitów.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.