Smocze łuski na Marsie

1

Mars Reconnaissance Orbiter wykonał zdjęcie interesującej powierzchni na Czerwonej Planecie.

Na zdjęciach wykonanych przez Mars Reconnaissance Orbiter zauważono interesującą teksturę powierzchni czerwonego globu. Jest ona wynikiem oddziaływania wody na glebę. Interakcja ta wywołała erozję terenu i skutkowała odsłonięciem skały. Ta marsjańska powierzchnia specyficznie przekształciła się w skały gliniaste a ich różowawa, przypominająca łuski tekstura wygląda w sposób jaki większość osób wyobraża sobie skórę smoka.

Natura wody odpowiedzialnej za przemianę jak również sposób w jaki reaguje ona ze skałą, czego wynikiem jest glina nadal pozostaje niezrozumiałym zjawiskiem. Nie jest zaskoczeniem, że analiza tego procesu jest obecnie obiektem aktywnych badań. Zrozumienie tego oddziaływania i w jaki sposób się ono odbywa, pomoże naukowcom zrozumieć jak wyglądał w przeszłości klimat na Marsie. Pomoże również odpowiedzieć na pytanie czy na Czerwonej Planecie istniało kiedykolwiek życie.

Ostatnie badania wskazują, że wczesny klimat marsjański mógł nie być tak ciepły i wilgotny i nie przypominał tak ziemskiego jak wcześniej zakładano. Można by pomyśleć, że przekreśla to szansę na znalezienie życia na Marsie. Jednak wcale nie jest to problemem – trwające badania suchych i zimnych zakątków naszej planety pokazują, że życie znajduje sposób na adaptację nawet w tak trudnych warunkach. Przeprowadzanie takich badań, zapewnia nadzieję na znalezienie śladów życia na Marsie lub innych planetach.

Tytułowe zdjęcie w pełnej rozdzielczości można pobrać tutaj.

(NASA)

1 komentarz

  1. To żadne łuski tylko poletka uprawiane prze te dzieci wywiezione z USA #truestory