PW-Sat2 będzie testowany w Drop Tower

1

Zespół PW-Sat2 poinformował, że eksperyment polegający na testowaniu rozkładania żagla deorbitacyjnego został zaakceptowany do programu Drop Tower Experiment Series (DropTES).

Program DropTES

Program DropTES jest organizowany przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). Polega na możliwości przeprowadzenia własnego eksperymentu w tzw. wieży zrzutowej, która znajduje się w Centrum Stosowanych Technologii Kosmicznych i Mikrograwitacji (ZARM) w Bremie.

ZARM w Bremen / ESA

Wieża ma 146 m wysokości, co umożliwia ładunkowi o rozmiarze o średnicy do 70 cm i wadze ok. 200 kg (w zależności od rodzaju użytej kapsuły) uzyskać od 5 do 10 sekund mikrograwitacji. Ta druga wartość osiągana jest przy użyciu specjalnej katapulty, dzięki czemu kapsuła przemieszcza się najpierw w górę, wydłużając czas trwania mikrograwitacji. Jakość uzyskanej w ten sposób mikrograwitacji to 10^-6 g. Dodatkowo, eksperyment odbywa się w warunkach znacznie obniżonego ciśnienia.

Żagiel PW-Sata 2

Żagiel, który jest kluczowym elementem satelity PW-Sat2, przyspieszy proces deorbitacji. Prace konstrukcyjne nad nim trwają od czerwca tego roku. Po pełnym rozwinięciu będzie miał rozmiary 2×2 m. Jest to zbyt dużo aby w pełni skorzystać z wieży w ZARM, więc zgodnie z deklaracją studentów, po prostu zostanie zrzucony z wysokości 13 m w warunkach bardzo niskiego ciśnienia, co powinno potrwać 1.5 s. Według deklaracji twórców, żagiel otwiera się w 0.8 s. Pomiary wykonane przy pomocy kamer o wysokiej szybkości oraz akcelerometrów pozwolą zweryfikować proces rozkładania się żagla.

Eksperyment zostanie przeprowadzony w listopadzie 2017, w czwartym cyklu eksperymentów. Jak informują studenci, będzie to już po ukończeniu integracji satelity, a nawet po przekazaniu jej do firmy organizującej wyniesienie na orbitę rakietą Falcon 9. Zespół PW-Sat2 planuje porównanie wyników testów z danymi z satelity.

(PW-Sat 2)

1 komentarz

  1. W tekście wkradł się mały błąd, satelita jest rodzaju męskiego, więc powinno być:

    “Jak informują studenci, będzie to już po ukończeniu integracji satelity, a nawet po przekazaniu GO (było <>) do firmy organizującej wyniesienie na orbitę rakietą Falcon 9.”