Nowy termin lotów Dragona 2 i CST-100

2

Niedawno opublikowano nowy terminarz lotów komercyjnych kapsuł Dragon 2 i CST-100. Opóźnienia względem ostatnich zapowiedzi są rzędu kilku miesięcy.

Aktualnie budowa dwóch amerykańskich komercyjnych kapsuł załogowych jest w decydującej fazie. Trwa produkcja pierwszych egzemplarzy nowych komercyjnych orbitalnych statków załogowych. Są to pojazdy Dragon 2 firmy SpaceX oraz CST-100 Starliner firmy Boeing. Prace nad tymi  kapsułami od kilku lat doświadczają dużych opóźnień. Podstawowym celem misji dla obu tych kapsuł będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

W pracach doszło do pewnych zmian konstrukcyjnych – o nich będzie niebawem oddzielny artykuł na łamach serwisu Kosmonauta.net.

Rosnące opóźnienia

W październiku 2016 Boeing poinformował o przesunięciu pierwszego startu swojej kapsuły na 2018 rok. Bezzałogowy lot testowy CST-100 był planowany wówczas na czerwiec 2018 natomiast kolejny lot, już z załogą, powinien nastąpić 2-3 miesiące później. W grudniu 2016 firma SpaceX poinformowała o opóźnieniu startów kapsuły Dragon 2. Pierwszy lot (bezzałogowy) był wówczas planowany na listopad 2017, natomiast pierwszy lot załogowy miał odbyć się w maju 2018.

Sumarycznie, pod koniec zeszłego roku opóźnienia względem podstawowego planu wyniosły około 15-16 (Boeing) i około 19-20 (SpaceX) miesięcy.

Załogowy Dragon w kosmosie - wizualizacja / Credit: SpaceX

Załogowy Dragon w kosmosie – wizualizacja / Credit: SpaceX

Dwudziestego piątego lipca pojawił się nowy plan lotów Dragona 2 i CST-100. Aktualnie przewiduje się, że pierwszy bezzałogowy lot Dragona 2 nastąpi w lutym 2018, zaś pierwszy lot załogowy cztery miesiące później – w czerwcu 2018. Z kolei w przypadku CST-100 firma Boeing przewiduje, że terminy lotów (czerwiec 2018 – lot bezzałogowy, sierpień 2018 – pierwszy lot załogowy) zostaną dotrzymane, choć różne źródła sugerują, że może dojść do opóźnienia nawet do początku 2019 roku.

Ryzyko lotów CST-100 i Dragona 2

Równolegle z tymi pracami trwają wyliczenia i próby podniesienia bezpieczeństwa lotów CST-100 i Dragona 2. Przez długi czas NASA proponowała,  aby ryzyko utraty załogi w trakcie misji (“Loss of Crew”, LOS) wynosiło około 1 do 270* (ta wartość oznacza ryzyko jednej całkowitej katastrofy na 270 lotów kapsuły). Niestety, szybko okazało się, że ta wartość LOS jest trudna do spełnienia. NASA zaproponowała wartość 1 do 200, co okazało się być także bardzo trudną wartością do spełnienia. Aktualnie trwają prace by zbliżyć się do tej wartości, m.in. poprzez lepsze zabezpieczenie różnych elementów kapsuł przed uderzeniami “kosmicznych śmieci” czy meteoroidów, jednak nie podano do publicznej wiadomości obecnie szacowanego poziomu ryzyka lotów. Jest jednak pewne, że loty CST-100 i Dragona 2 będą wyraźnie bezpieczniejsze niż misje wahadłowców.

Wprowadzenie komercyjnych załogowych pojazdów orbitalnych będzie początkiem nowego rozdziału w rozwoju astronautyki. Dwa systemy, z pewnością częściowo konkurencyjne względem siebie, z pewnością wprowadzą element elastyczności w lotach załogowych. Prawdopodobnie CST-100 jak i Dragon 2 będą dostarczać astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przez cały końcowy okres funkcjonowania tego kompleksu orbitalnego przynajmniej do 2024 roku. Kapsuły zostaną zapewne również użyte do obsługi komercyjnych stacji kosmicznych firmy Bigelow Aerospace.

* Dla porównania – LOS dla wahadłowców (wartość z końca programu, po dwóch katastrofach) jest uznawana na poziomie 1 do 65.

(PA, NSF, PFA)

2 komentarze

  1. Jak już któryś wystartuje, to będzie z połowa kadencji Trumpa albo i lepiej…