NEOWISE jako profesjonalne narzędzie astronomów amatorów

0

Coraz więcej amatorskich odkryć dokonuje się dzięki danym zebranych z misji NEOWISE

Misja NEOWISE

Projekt NEOWISE jest częścią polowania na asteroidy w ramach misji WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). NEOWISE gromadzi pomiary planetoid i komet z obrazów WISE i udostępnia bogate archiwum do wyszukiwania danych dla obiektów systemu słonecznego. Misję WISE rozpoczęto w grudniu 2009 roku, wysyłając na orbitę okołobiegunową teleskop kosmiczny działający w zakresie podczerwieni. Przy jego pomocy zbadano całe niebo w czterech pasmach długości fal 3,4, 4,6, 12 i 22 μm, aż we wrześniu 2010 r wyczerpano wodór chłodzący teleskop. Misję kontynuowano pod nazwą NEOWISE przez kolejne cztery miesiące używając tylko detektorów działających w zakresie dwóch najkrótszych długości fal. Urządzenie zostało wprowadzone w stan hibernacji w lutym 2011 r., po zakończeniu poszukiwań w wewnętrznych częściach układu słonecznego. Podczas pierwszego etapu misji NEOWISE dostarczył naukowcom zdjęć w podczerwieni ponad 158 000 małych planet, jednocześnie odkrywając ponad 34 000 zupełnie nowych obiektów. Dane z NEOWISE zostały wykorzystane do określania liczby, orbit, rozmiarów i prawdopodobnych składów planetoid w całym Układzie Słonecznym i umożliwiły odkrycie pierwszej planetoidy trojańskiej na orbicie Ziemi o średnicy 300 metrów. 

Reaktywacja NEOWISE

NEOWISE został wyprowadzony ze stanu hibernacji, aby lepiej zbadać obiekty znajdujące się blisko Ziemi (NEO – Near Earth Objects). Rejestruje również komety, które potencjalnie mogłyby stanowić zagrożenie dla Ziemi. Podczas planowanego trzyletniego badania w paśmie podczerwieni 3,4 i 4,6 μm NEOWISE scharakteryzuje obiekty NEO i uzyska dokładne pomiary ich średnic i albedo (procent światła odbijanego przez dany obiekt). Co więcej, NEOWISE jest równie skuteczny w obserwacjach jasnych asteroid, jak i obiektów ciemnych optycznie, które trudno jest zaobserwować i scharakteryzować obserwatoriom naziemnym. Przy pomocy obserwacji NEOWISE wznowionych w grudniu 2013 r. już sześć dni po uruchomieniu odkryto pierwszą potencjalnie niebezpieczną asteroidę 2013 YP139. O charakterystyce i początkowych misjach NEOWISE reaktywacja więcej tutaj.

Aktualny stan

Badania operacyjne NEOWISE zostały przedłużone do końca 2017 roku. Na dzień dzisiejszy NEOWISE ma zbadane ponad 20% nieba i jest to już ósme pokrycie nieboskłonu od początku reaktywowanej misji. Wykonano ponad 657 000 pomiarów w podczerwieni 26 768 różnych obiektów systemu słonecznego, w tym 716 NEO i 123 komet. Projekt NEOWISE aktualnie przetwarza wszystkie podstawowe dane z misji, aby poprawić jakość wyszukiwania ciemniejszych asteroid i komet oraz skorzystać z udoskonalonych kalibracji fotometrycznych i astrometrycznych. Spodziewa się, że spowoduje to rejestrację znacznie większej liczby wykrytych drobnych obiektów na falach podczerwonych. Zespół jest także angażowany w poszukiwania dowodów aktywności komet, a także w tworzenie ostatecznego katalogu właściwości fizycznych asteroid i komet.

Poszukiwania Brązowych Karłów

W maju br., zostało ogłoszone odkrycie pierwszego brązowego karła, przy pomocy danych misji NEOWISE. W pracy naukowej opublikowanej na łamach Astophysical Journal Letters opisano gwiazdę WISEA J110125.95+540052.8, położonego mniej więcej w odległości 34 parseków od Słońca. Jasność obiektu określono na mag=15.37+-0,09.

Porównanie wielkości Słońca, czerwonego karła, brązowego karła i Jowisza / Credits: NASA's Goddard Space Flight Center

Porównanie wielkości Słońca, czerwonego karła, brązowego karła i Jowisza / Credits: NASA’s Goddard Space Flight Center

Odkrycie to jest niesamowite z kilku powodów. Po pierwsze, znalezienie jednego brązowego karła sugeruje, że jest ich więcej do odkrycia. Szacuje się, że ponad sto niezbadanych brązowych karłów powinno ukrywać się w danych dostępnych z misji WISE, które tylko czekają na odkrycie.

Drugim powodem jest to, że każdy dostaje szansę, aby zmierzyć się z prawdziwymi danymi. Nie jest to symulacja, ale prawdziwa nauka z prawdziwymi danymi.  Nie tylko poprzez Zooniverse, ale również przy pomocy CosmoQuest czy bezpośrednio na podstawie danych z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a (wszystkie zdjęcia starsze niż rok dostępne tutaj: https://archive.stsci.edu/). Szacuje się, iż podobnych odkryć w najbliższych miesiącach będzie jeszcze więcej.

Obrazy z sondy WISE w odstępie 5 lat. Zaznaczony brązowy karzeł / Credits: Kuchner; NASA

Obrazy z sondy WISE w odstępie 5 lat. Zaznaczony brązowy karzeł / Credits: Kuchner; NASA

 

Comments are closed.