Misja załogi Sojuza-MS-05

2

[Aktualizacja 28.07] Na orbitę okołoziemską wystartowała kolejna misja załogowa. Trzech astronautów spędzi niecałe pół roku na pokładzie ISS.

Nowa załoga

W skład załogi Sojuza-MS-05 weszło trzech doświadczonych astronautów. Dla Sergieja Riazanskiego (Rosja) oraz Randolpha Bresnika (USA) jest to już drugi lot na orbitę. 60 letni Włoch Paolo Nespoli w kosmos poleciał po raz trzeci.

Start rakiety Sojuz-FG nastąpił o 17:41 (CEST) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Statek kosmiczny znalazł się na orbicie 8 minut i 45 sekund później. Cumowanie do ISS przebiegło w przyśpieszonym trybie, czyli w nieco ponad 6 godzin po starcie. Połączenie ze stacją nastąpiło o 23:54 CEST.


Nagranie ze startu Sojuza MS-05 / NASA TV

Na pokładzie ISS obecnie przebywają Peggy Whitson, która bije amerykański rekord pod względem łącznego pobytu na orbicie. Towarzyszą jej Jack Fischer, również z USA, oraz Fiodor Jurczychin z Rosji. Cała szóstka stanowić będzie 52/53 stałą załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Whitson, Fischer i Jurczychin powrócą na Ziemię na początku września, Rianzanski, Bresnik i Nespoli pozostaną na ISS do grudnia.

Plan lotu

Naszywka misji Sojuz MS-05 / NASA

Tym samym nowa załoga jeszcze nie zobaczy testowych lotów pojazdów z programu Commercial Crew cumujących do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas ich pobytu na stacji odbiorą jednak ładunku z dwóch kapsuł Dragon 1 (CRS-12 i CRS-13), Progressa (MS-07) oraz ósmego pojazdu Cygnus.

12 września do trzech astronautów dołączyć mają Aleksandr Misurkin z Rosji oraz Mark Vande Hei i Joseph Acaba z USA.

Załoga przeprowadzi też szereg badań, takich jak np obserwacje gwiazd neutronowych w ramach eksperymentu NICER (Neutron Star Interior Composition Explored), analizy zmian w strukturze kości w eksperymencie badającym osteoporozę u myszy, czy opracowaniu modelu pracy serca w nieważkości muszek jednodniówek.

Przelot nad Polską

Przelot ISS (jaśniejszy ślad) i Sojuza MS-05 (ciemniejszy ślad) nad Polską 28 lipca 2017 / Credits - K. Kanawka, Kosmonauta.net

Przelot ISS (jaśniejszy ślad) i Sojuza MS-05 (ciemniejszy ślad) nad Polską 28 lipca 2017 / Credits – K. Kanawka, Kosmonauta.net

W dniu startu (i cumowania do ISS) Sojuz MS-05 był widoczny na wieczornym niebie nad Polską. Tego dnia  doszło do dwóch przelotów: jeden około 22:20 CEST i drugi około 23:50 CEST. Podczas pierwszego przelotu można było wyraźnie zobaczyć ISS i Sojuza MS-05 “ścigającego” Stację. W trakcie drugiego przelotu nad Polską Sojuz już cumował do ISS i niemożliwe było wizualne rozdzielenie obu pojazdów (byłoby to możliwe przez stosunkowo duży teleskop amatorski).

(PFA, NASA)

 

2 komentarze

  1. Michał Moroz on

    Poprawiłem. Miałem na myśli, że nalot Peggy Whitson wynosi już blisko 630 dni, zaś Scott Kelly łącznie przebył 520 dni. Pozdrawiam

  2. Paweł Andryszkiewicz on

    Peggy Whitson odbywa rekordowy lot kobiety. Rekord lotu dla USA to Scott Kelly 340 dni. A P. W. to 290 dni.