Koniec misji CRS-11

0

Trzeciego lipca kapsuła Dragon powróciła na Ziemię po misji CRS-11. To drugi powrót tego egzemplarza kapsuły Dragon z orbity.

Misja kapsuły Dragon o oznaczeniu CRS-11 rozpoczęła się od udanego startu rakiety Falcon 9R w dniu 3 czerwca o godzinie 23:07 CEST. Start rakiety Falcon 9R – oraz późniejsze lądowanie – było udane. Kapsuła Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 5 czerwca.

Przez kolejne blisko 28 dni Dragon przebywał przyłączony do ISS. Kapsuła dostarczyła 2708 kg ładunku, w sekcji ciśnieniowej oraz „bagażniku” pojazdu. Wyładunek z kapsuły został wykonany zarówno „ręcznie” przez astronautów, jak i za pomocą robotycznego ramienia Stacji. Jednym z ładunków zainstalowanych wewnątrz „bagażnika” był eksperyment technologiczny o nazwie Roll-Out Solar Array (ROSA). Celem ROSA było przetestowanie możliwości „rozwijania” paneli słonecznych na orbicie, co przedstawia poniższe nagranie.

Eksperyment ROSA na ISS / Credits – NASA Johnson

Trzeciego lipca doszło do odłączenia Dragona od ISS, a następnie do manewru deorbitacji. Po przejściu przez atmosferę Ziemi kapsuła udanie wodowała u wybrzeży Kalifornii.

Był to drugi lot tego egzemplarza kapsuły Dragon na orbitę. Poprzednio ta kapsuła poleciała ku ISS we wrześniu 2014 roku. Wg firmy SpaceX tylko niewielka ilość elementów Dragona została wymieniona pomiędzy lotami – największą z nich była osłona termiczna.

Następny start kapsuły Dragon został zaplanowany na początek sierpnia.

(PFA, NSF)

Comments are closed.