Kepler-1625b I – kandydat na egzoksiężyc

1

Wokół egzoplanety Kepler-1625b może krążyć egzoksiężyc. Tę możliwość zweryfikuje kosmiczny teleskop Hubble.

Gdy odkryto pierwsze planety pozasłoneczne, pojawiło się pytanie – co z księżycami takich obiektów? Ponieważ w naszym Układzie Słonecznym występuje wiele różnej wielkości księżyców, było pewne, że dookoła sporej części planet pozasłonecznych krążą egzoksiężyce. Co więcej, postulowano nawet, że niektóre z tych „księżyców obcych światów” mogą być większe od naszej Ziemi. Przykładowo, potężne gazowe giganty przynajmniej teoretycznie mogą utrzymywać masywne egzoksiężyce na swoich orbitach.

Jak na razie jednak nie udało się wykryć i zweryfikować istnienie żadnego egzoksiężyca. Ma to związek z faktem, że nawet masywne egzoksiężyce (np. wielkości Ziemi) wciąż są bardzo małe jak na możliwości współczesnej technologii. Ponadto, prawdopodobnie większość egzoksiężyców krąży stosunkowo blisko swoich planet, co dodatkowo utrudnia detekcję. Niemniej jednak W 2013 roku pojawiła się publikacja dotycząca możliwej detekcji egzoksiężyca dzięki technice mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Obiekt otrzymał oznaczenie MOA-2011-BLG-262 i miał to być księżyc planety, która nie krążyła wokół żadnej gwiazdy. Niestety, z uwagi na naturę tych zjawisk nie jest możliwe potwierdzenie istnienia tego egzoksiężyca.

Ponadto, w 2012 roku trwał pierwszy program weryfikacji danych z teleskopu Kepler pod kątem egzoksieżyców. Wówczas przez kilka miesięcy poszukiwano sygnałów w znanych już układach planetarnych. Niestety, program również nie zakończył się odkryciem egzoksiężyców.

Układ Kepler 1625

Niedawno zespół naukowców Columbia Astronomy opublikował manuskrypt pracy dotyczącej wyników dalszej analizy danych z kosmicznego teleskopu Kepler. Pracę naukowców wsparł astronom-amator. W publikacji zaprezentowano wyniki analizy danych 284 egzoplanet wykrytych przez teleskop Kepler. Tematem pracy było określenie możliwości występowania księżyców krążących wokół planet o wielkościach od masy Ziemi do masy Jowisza, krążących do odległości 1 jednostki astronomicznej dookoła swych gwiazd.

Zarejestrowane tranzyty Keplera 1625b / Credits - Teachey et al.

Zarejestrowane tranzyty Keplera 1625b / Credits – Teachey et al.

U egzoplanety Kepler 1625b (duży gazowy gigant, o masie około 8 razy większej od Jowisza) wykryto kandydata na księżyc. Może to być bardzo duży egzoksiężyc, być może nawet wielkości Neptuna. Krążyłby on wokół Keplera 1625b w odległości około 350 tysięcy kilometrów. Egzoksiężyc otrzymał oznaczenie Kepler-1625b I.

Dalsze obserwacje układu Kepler 1625 zostaną wykonane m.in przy użyciu kosmicznego teleskopu Hubble (HST). Te obserwacje są zaplanowane na październik tego roku. Wówczas przewidywany jest kolejny tranzyt Keplera 1625b na tle swojej gwiazdy.

Odkrycie pierwszego egzoksiężyca będzie z pewnością dużym krokiem w rozwoju współczesnej astronomii. Badania egzoksiężyców – w szczególności warunków na nich panujących powinny przyczynić się także do kwestii poszukiwania życia we Wszechświecie.

(Arxiv)

1 komentarz

  1. Jak ten Księżyc rzeczywiście istnieje i okrąża na Orbicie około 350tyś.km. swoją Planetę ,no to to by potwierdziło jakąś analogię we Wszechświecie ,bo nasz Księżyc Ziemi też lata dookoła nas w mniej więcej w takiej odległości ,lekko eliptycznej.