Kanada przedstawia dwoje kandydatów na astronautów

0

W Dzień Kanady (Canada Day) – święto narodowe obchodzone 1 lipca Kanada przedstawiła dwoje kandydatów na astronautów.

Kandydaci zostali ogłoszeni przez premiera Kanady Justina Trudeau oraz ministra innowacji, nauki i rozwoju gospodarczego Navdeepa Bainsa. Dwie osoby wybrane z blisko czterech tysięcy zgłoszeń to

  • Joshua Kutryk
  • Jennifer Sidey

Sylwetki kandydatów

Joshua Kutryk urodził się w 1982 roku. Jest pilotem wojskowym w Kanadyjskiej Armii. Ukończył studia z zakresu inżynierii mechanicznej, inżynierii kosmicznej, inżynierii lotów testowych oraz obronności. Posiada licencje pilota cywilnych linii lotniczych i w powietrzu spędził ponad 2800 godzin.


Sylwetka Joshuy Kutryka / CSA

Jennifer Sidey urodziła się w 1988 roku. Ukończyła studia z zakresu inżynierii mechanicznej (doktorat ze spalania). Jest również wykładowcą akademickim na Uniwersytecie w Cambridge.


Sylwetka Jennifer Sidey / CSA

Droga do lotu kosmicznego

Oboje rozpoczną teraz dwuletni trening w Houston, wraz z nowymi kandydatami na astronautów ze Stanów Zjednoczonych. Lot kosmiczny będą mogli odbyć jednak nie wcześniej, niż w pierwszej połowie lat dwudziestych. Dwóch kandydatów z poprzedniego naboru w 2009 roku – Jeremy Hansen oraz David Saint-Jacques – również jeszcze nie odbyło lotu na orbitę. Saint-Jacques został już wybrany do lotu na ISS w ramach ekspedycji 58/59 pod koniec 2018 roku.

Z drugiej strony w połowie lat dwudziestych rozpoczną się loty w kierunku Księżyca w kapsułach Orion. Na orbicie Księżyca powstanie również mała stacja kosmiczna Deep Space Gateway. Kanada również uczestniczy w pracach koncepcyjnych nad projektem następcy ISS. Oznacza to, że nowi kandydaci – o ile ukończą dwuletni trening – będą mieli szansę na lot w kierunku Księżyca.

Comments are closed.