Breakthrough Starshot – testy sprzętu na orbicie

1

Na orbicie znalazły się dwa zminiaturyzowane satelity testujące technologie do przyszłego lotu do systemu Alfa Centauri.

Program Starshot

12 kwietnia zeszłego roku ogłoszono inicjatywę Breakthrough Starshot – próbę wysłania małych sond do gwiazd układu Alfa Centauri z dotarciem w ciągu zaledwie dwudziestu lat. Inicjatywa realizowana jest w ramach programu o nazwie Breakthrough Initiatives. Ma ona na celu poszukiwanie obcych cywilizacji we Wszechświecie, w ramach której przeprowadzone będą dwa projekty: Breakthrough Listen oraz Breakthrough Message. Program Breakthrough Initiatives ma trwać dziesięć lat. Nasłuch w ramach Breakthrough Listen już trwa.

Celem projektu “Breakthrough Starshot” jest szybka podróż małych sond do Alfy Centauri – trzech gwiazd najbliższych Słońcu. Dotarcie do celów powinno zająć nie więcej niż dwie dekady. Napędem nano-pojazdów byłyby naziemne lasery. Teoretyczne wyliczenia sugerują, że możliwe jest osiągnięcie prędkości nawet 20% prędkości światła.

Pierwsze testy

Wstępny projekt zakłada stworzenie małych i bardzo lekkich sond, nazwanych “nano-pojazdami” (ang. nano-crafts). Masa każdego z tych nano-pojazdów to zakres maksymalnie kilku gramów. Pierwsze testowe egzemplarze znalazły się na orbicie 23 czerwca.

Przyczepione na stałe do satelitów Max Valier i Wenta wyniesionych przez indyjską rakietą PSLV są dwa czipy o wielkości 3,5 na 3,5 cm. Testowe satelity ważą zaledwie cztery gramy, ale posiadają panele słoneczne, komputery pokładowe, zestawy czujników oraz nadajniki radiowe. Są to najmniejsze z satelitów dotychczas wysłanych na orbitę.

Po miesiącu testów, konstruktorzy testowych nanopojazdów z Uniwersytetu Cornell potwierdzili, że sprzęt funkcjonuje bez zarzutu.Głównym celem misji było przetestowanie układów elektronicznych oraz nowej architektury systemu radiowego.

Satelita na chipie / Breakthrough Starshot

 

Możliwość dotarcia do Alfy Centauri w trakcie ludzkiego życia z pewnością rozpala wyobraźnię. Taka forma wstępnej eksploracji naszego sąsiedztwa w Drodze Mlecznej z pewnością przyniosłaby duże korzyści naukowe i techniczne. Czy się uda? Tego dowiemy się prawdopodobnie w ciągu kilku lat, wraz z pierwszymi wynikami prac nad poszczególnymi elementami Breakthrough Starshot. Nakłady badawczo-rozwojowe na projekt mogą sięgać nawet 100 mln USD – takie fundusze przeznaczył rosyjski miliarder Jurij Milner, główny mecenas Breakthrough Initiatives

 

 

1 komentarz