Astroscale otrzymał 25 mln USD w kolejnej rundzie finansowania

0

Startup Astroscale otrzymał kolejną transzą finansowania w wysokości 25 mln USD. Łącznie spółka zebrała już 53 miliony USD.

Astroscale to czteroletnia japońska spółka z siedzibą w Singapurze. Firma prowadzi szereg działalności związanych z usuwaniem tzw. space debris, czyli śmieci kosmicznych.

W najnowszej serii finansowania spółce udało się zebrać 25 mln USD od szeregu różnych inwestorów, m.in. japońskiego koncertu lotniczego ANA Holdings oraz japońskiego producenta sprzętu przemysłowego OSG Corporation.

Satelity spółki

Pierwszy satelita spółki, ważący 22 kg Idea OSG-1 będzie testował technologie do oszacowania ilości śmieci kosmicznych większych od 0.1 mm. Satelita ma udać się na orbitę w na początku przyszłego roku na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz 2 z górnym stopniem Fregat. Celem misji będzie lepsze poznanie dystrybucji i zachowania mikrośmieci, które dotychczas jest niewystarczająco zbadane. Satelita wyposażony będzie w dwa czujniki o powierzchni 1000 cm kwadratowych, które będą analizować wpadające w nie mikrośmieci.

Śmieci kosmiczne wokół Ziemi / Credit: NASA

Śmieci kosmiczne wokół Ziemi / Credit: NASA

Aktualnie na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) możliwe jest monitorowanie i śledzenie fragmentów wielkości około 5 cm i większych. Na orbitach geosynchronicznych (do których zalicza się orbita geostacjonarna, GEO), możliwe jest monitorowanie szczątków do wielkości około 1 metra. O mniejszych fragmentach dość mało wiadomo, choć jest pewne, że przynajmniej duża część z nich może zagrozić satelitom. Jest jednak pewne, że tych małych obiektów, których nie można zdalnie monitorować, jest przynajmniej kilkaset tysięcy.

ELSA-d, druga misja spółki uda się na orbitę w połowie 2019 roku. Główny satelita będzie próbował przechwycić drugi obiekt (wyniesiony wraz z satelitą) pełniący rolę celu oraz dokonać wspólnej deorbitacji. ELSA-d ma zademonstrować zaawansowanie technologii przechwytywania i usuwania śmieci kosmicznych.

Długofalowe plany

Docelowo spółka zamierza masowo produkować satelity usuwające śmieci kosmiczne. Uzyskane finansowanie spółka zamierza przeznaczyć na zatrudnienie nowych kadr oraz większej ekspansji i utworzenie nowych oddziałów. W tej chwili firma posiada już zakłady produkcyjne w Japonii oraz biura w Wielkiej Brytanii. Finansowanie zostanie również wykorzystane do budowy specjalistycznego sprzętu wyższej jakości.

(SpaceNews, Astroscale)

 

 

Comments are closed.