XS-1: pierwszy lot w 2020?

2

Jest możliwe, że już w 2020 roku powstanie nowy sposób wynoszenia ładunków na orbitę: rakietoplan XS-1.

W kwietniu tego roku amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) ogłosiła wykonawców projektu rakietoplanu XS-1. Głównym wykonawcą pojazdu zostanie firma Boeing, m.in. przy wsparciu firmy Aerojet Rocketdyne, która dostarczy silniki rakietowe.

Celem tego projektu jest budowa suborbitalnego rakietoplanu wielkości małego samolotu odrzutowego. XS-1 ma być zdolny do bezzałogowego lotu, podczas którego nastąpi uwolnienie mniejszego górnego stopnia. Ten górny stopień będzie wynosić małe satelity na niską orbitę okołoziemską (LEO). Cały system ma być zdolny do wynoszenia ładunków do około 1350 kg na LEO.

Proponowany profil misji XS-1 / Credits – DARPAtv

Pojazd XS-1 ma być zdolny do wielokrotnego i częstego użytku. Pod koniec projektu pojazd powinien być zdolny do wykonania 10 lotów w ciągu 10 dni przy koszcie około 5 milionów dolarów za lot, wliczając w to koszt jednorazowego górnego stopnia. Dlatego też m.in. XS-1 ma być zdolny do autonomicznego lądowania na lotnisku po wykonaniu zadania. Pierwsze loty odbędą się z Florydy, gdzie dostępna jest infrastruktura z czasów programu wahadłowców.

Suborbitalny rakietoplan jako środek wynoszenia małych satelitów na LEO to popularny temat w wielu analizach rakiet. W ostatnich latach w Europie firma Swiss Space Systems (S3) próbowała osiągnąć ostatni cel, jednak niestety ostatecznie zbankrutowała. Wydaje się jednak, że dzięki DARPA firmie Boeing będzie w stanie osiągnąć ten cel, co może przyczynić się do zmiany kształtu tej części sektora kosmicznego.

(SDN)

2 komentarze

  1. Kolejna firma połakomiła się na odzyskiwalny pierwszy człon. Szkoda że tylko Musk ma plany aby nie tylko na tym zarobić, ale że rozwinąć technologię aż do szybkiego zorganizowania lotów międzyplanetarnych.