Udany start Ariane 5 (28.06.2017)

0

Dwudziestego ósmego czerwca europejska rakieta Ariane 5 wyniosła dwa satelity telekomunikacyjne: Hellas Sat 3 i GSAT-17.

Do startu doszło o godzinie 23:15 CEST z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Ariane 5 w konfiguracji ECA wyniosła dwa satelity telekomunikacyjne:  Hellas Sat 3 i GSAT-17. Lot przebiegł prawidłowo i oba satelity zostały umieszczone na prawidłowej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO). Był to siódmy start rakiety orbitalnej w tym roku z Kourou.

Hellas Sat 3 jest dużym europejskim satelitą telekomunikacyjnym. Dodatkowe oznaczenie to Inmarsat S EAN, gdyż ten satelita jest w stanie wypełniać dwie niezależne od siebie misje dla dwóch różnych operatorów. Masa startowa tego satelity to blisko 5800 kg. Ten satelita zastąpi Hellas Sat 2, który został wystrzelony w 2001 roku i zbliżał się do końca swojego czasu operacyjnego. Zadaniem Hellas Sat 3 będzie dostarczanie różnych usług telekomunikacyjnych w regionie Europy i Bliskiego Wschodu oraz (oddzielne wiązki) dla regionu południowej Afryki. Satelita jest zdolny do transmisji sygnału telewizyjnego w rozdzielczości HD i Ultra HD. Hellas Sat 3 został zbudowany na badzie platformy Spacebus 4000 firmy Thales Alenia Space. Na pokładzie tego satelity zainstalowano 45 transponderów na paśmie Ku i Ka.

Co ciekawe, pierwotnie Hellas Sat 3 miał być wystrzelony za pomocą rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX. Jednak wskutek opóźnień w budowie tej rakiety operator Hellas Sat postanowił zmienić lot na Ariane 5.

GSAT 17 to z kolei mniejszy satelita telekomunikacyjny zbudowany dla Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO). Masa startowa tego satelity to blisko 3500 kg. Ten satelita został zbudowany dla potrzeb telekomunikacyjnych na pasmach C, S i UHF.

Do końca czerwca może jeszcze dojść do dwóch startów rakiet orbitalnych. Oba starty odbyłyby się z Chin, jednak jak na razie nie podano do publicznej wiadomości godzin startów.

(As, PFA)

Comments are closed.