Start pierwszej rundy akceleracji w Space3ac Intermodal Transportation

0

Osiem technologicznych zespołów rozpocznie w pierwszym tygodniu czerwca współprace z dużymi przedsiębiorstwami z branży transportowej.

Podczas tzw. “Preparation Camp” 31 maja, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zakończyła się selekcja małych firm do pierwszej rundy programu Space3ac Intermodal Transportation.

Etap rekrutacji podmiotów do pierwszej rundy Space3ac został zamknięty pod koniec kwietnia. Łącznie swoje zgłoszenia przesłało 50 podmiotów, nie tylko z Polski, ale również z USA, Estonii oraz Luksemburga. Ostatecznie, oceniający wybrali osiem zespołów do letniego kursu akceleracyjnego. Dodatkowo, jeden z zespołów został już teraz zaproszony do udziału kolejnej rundzie programu, planowanej na drugą połowę roku.

Wybrane podmioty

Każda z wybranych firm została przyporządkowana do konkretnego przedsiębiorstwa. Parkanizer i the Construct będą pracować z Portem Morskim w Gdańsku. Parkanizer będzie wdrażał system optymalizujący ruch drogowy na terenie Portu. Platforma  theConstruct będzie umożliwiać inżynierom oglądanie modeli w formacie CAD (ang. komputerowe wspomaganie projektowania) w środowisku wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości.

Rozmowy z przemysłem w trakcie Preparation Camp / Credits - Space3ac

Rozmowy z przemysłem w trakcie Preparation Camp / Credits – Space3acc

Zarząd Portu Morskiego w Gdyni będzie współpracował z firmami Full Fresh Air  oraz newMap. Pierwszy z nich  dotyczy  instalacji specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej badającej m.in. poziom zapylenia, odorów i hałasu. Zadaniem newMap będzie opracowanie systemu do prezentacji terenów inwestycyjnych w oparciu o dane satelitarne, informacje geologiczne i funkcjonującą oraz planowaną sieć drogową i kolejową.
OT Logistics – właściciel największej w Europie firmy żeglugi śródlądowej wraz z BetterSolutions będzie  pilotażowo wdrażał  system monitoringu barek rzecznych i optymalizacji ich tras.

Natomiast spółka Quotiss, która działania na rzecz dużego przedsiębiorstwa będzie realizować w ramach drugiej edycji programu, chce skrócić proces wyceny transportu kontenerowego oraz wyeliminować wszystkie manualne błędy.

Do Instytutu Morskiego przyporządkowano aż trzy projekty: SATIM Monitoring Satelitarny, Spectator oraz EVAPOL. Celem tego pierwszego jest przygotowanie aplikacji umożliwiającej  satelitarne badanie lokalizacji i zasięgu wycieków ropy naftowej wraz z wyznaczaniem ich prawdopodobnego źródła. Z podobną tematyką związany jest projekt EVAPOL, którego zadaniem będzie ocena stanu zanieczyszczenia wody w przestrzeni Bałtyku na bazie mapowania satelitarnego. Głównym zadaniem Spectator’a będzie ułatwienie i standaryzacja procesu korzystania z danych satelitarnych – do tego stopnia, by zrobienie zdjęcia z satelity przypominało korzystanie ze zwykłego aparatu cyfrowego.

Początek prac w ramach Space3ac

Akceleracja w ramach Space3ac będzie trwać w tej rundzie do końca sierpnia. Prace zespołów będą wykonywane w dużej części indywidualnie – przy współpracy z przemysłem lub Instytutem Morskim. W międzyczasie odbywać się będą spotkania, a na nich wykłady i warsztaty. W ramach Space3ac do Polski przyjedzie kilkunastu ekspertów z dziedziny praktycznego wykorzystania danych satelitarnych.

Rozmowy w trakcie Preparation Camp / Credits - Space3ac

Rozmowy w trakcie Preparation Camp / Credits – Space3ac

Space3ac Intermodal Transportation wesprze w dwóch rundach 20 pracujących z technologiami satelitarnymi firm, które w procesie akceleracji opracują rozwiązania dla dużych instytucji operujących w sektorze transportowym. Tymi dużymi podmiotami są dwa trójmiejskie porty, Instytut Morski oraz firma logistyczna OT Logistics S.A. Akcelerator udzieli wspieranym firmom wsparcia doradczego i eksperckiego oraz finansowego w wysokości nawet 200 tysięcy PLN na jeden projekt. Do zadań stojących przed uczestnikami będą należeć między innymi: stworzenie systemu monitoringu poziomu wody Morza Bałtyckiego, stworzenie systemu śledzenia kontenerów, stworzenie systemu detektorów pomiaru hałasu, zapylenia i emisji odorów na terenie portu, czy systemy lub aplikacje dla zarządzania ruchem.

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation jest inicjatywą realizowaną w ramach organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu Scale UP opartego o rządowy programu Start In Poland, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

(Space3ac)

Comments are closed.