Luksemburg i ESA podpisały oświadczenie o współpracy

0

Podczas odbywających się w Paryżu targów lotniczych Europejska Agencja Kosmiczna i rząd Luksemburga podpisali oświadczenie o współpracy w zakresie misji do planetoid.

Dokument został podpisany przez dyrektora generalnego ESA Jana Woernera oraz Etienne Schneidera, wicepremiera oraz ministra gospodarki Luksemburga. Oświadczenie zakłada współpracę w zakresie takim jak misje do planetoid oraz rozwój koniecznych do tego technologii, jak i pozyskiwania i użytkowania zasobów kosmicznych

Misje ESA do planetoid

Pierwsze europejskie obserwacje planetoidy z bliska przeprowadziła sonda Rosetta, która podczas podróży ku komecie 67P Czuriumow-Gierasimienko zbliżyła się na odległość 800 km do obiektu 2867 Šteins. W 2010 roku ta sama sonda zbliżyła się na odległość 3000 km do dużej planetoidy 21 Lutetia.

Europejska Agencja Kosmiczna planowała również przeprowadzenie misji AIM – Asteroid Impact Mission, która w 2020 roku miała wystartować do podwójnej planetoidy Didymos. Niestety podczas ostatniej Rady Ministerialnej nie udało się zebrać wystarczających funduszy, aby ją zrealizować.

Górnictwo kosmiczne

Sondy Arkyd 200 w okolicach małej planetoidy NEO przelatującej blisko Ziemi / Credits - Planetary Resources

Pozyskiwanie zasobów z asteroid ma potencjał stworzyć nowy duży segment rynku kosmciznego / credits: Planetary Resources

Od 2016 roku Luksemburg mocno interesuje się rozwijaniem sektora górnictwa kosmicznego. Wówczas kraj deklarował przeznaczyć dwieście milionów Euro na spaceresources.lu – specjalny fundusz wspierający rozwój górnictwa kosmicznego. Luksemburg również zainwestował w dwie główne firmy z tego wschodzącego sektora, Planetary Resources oraz Deep Space Industries.

Trzydzieści lat temu Luksemburg mocno zabiegał o powstający wówczas rynek telekomunikacji satelitarnej. W ten sposób powstał między innymi notowany na giełdzie SES, największy dzisiaj operator satelitów komunikacyjnych na świecie.

Do czasu rozwinięcia się przynoszącego zyski sektora górnictwa kosmicznego miną zapewne jeszcze 2-3 dekady i jeszcze wiele spółek będzie próbowało rozwijać swoje możliwości w tej dziedzinie. Większe szanse powodzenia będą miały raczej te podmioty, które będą powstawać w dalszej przyszłości.

(ParabolicArc)

Comments are closed.