Komercyjny kosmos – maj 2017

1

Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia komercyjnych działań w sektorze kosmicznym w maju 2017 roku.

 

Maj 2017 roku obfitował w ważne wydarzenia dla komercyjnych działań w sektorze kosmicznym. Poniższe zestawienie prezentuje nasz wybór najważniejszych wydarzeń w zeszłym miesiącu. To zestawienie zawiera kilka polskich akcentów.

1. Początek akceleracji Space3ac

Podczas tzw. “Preparation Camp” 31 maja, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zakończyła się selekcja małych firm do pierwszej rundy programu Space3ac Intermodal Transportation.

Uczestnicy Preparation Camp Space3ac / Credits - Space3ac

Uczestnicy Preparation Camp Space3ac / Credits – Space3ac

Etap rekrutacji podmiotów do pierwszej rundy Space3ac został zamknięty pod koniec kwietnia. Łącznie swoje zgłoszenia przesłało 50 podmiotów, nie tylko z Polski, ale również z USA, Estonii oraz Luksemburga. Ostatecznie, oceniający wybrali osiem zespołów do letniego kursu akceleracyjnego. Dodatkowo, jeden z zespołów został już teraz zaproszony do udziału kolejnej rundzie programu, planowanej na drugą połowę roku.

Akceleracja w ramach Space3ac będzie trwać w tej rundzie do końca sierpnia. Prace zespołów będą wykonywane w dużej części indywidualnie – przy współpracy z przemysłem lub Instytutem Morskim. W międzyczasie odbywać się będą spotkania, a na nich wykłady i warsztaty. W ramach Space3ac do Polski przyjedzie kilkunastu ekspertów z dziedziny praktycznego wykorzystania danych satelitarnych.

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation jest inicjatywą realizowaną w ramach organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu Scale UP opartego o rządowy programu Start In Poland, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Space3ac jest organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) przy wsparciu organizacyjnym i merytorycznym ze strony firmy Blue Dot Solutions.

2. Ciekawy projekt ESA – starzejące się społeczeństwo

Pod koniec maja zakończył się termin nadsyłania wniosków do przetargu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dotyczącego wykorzystania technik satelitarnych dla potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Praktycznie każde państwo zrzeszone w ESA doświadcza problemu starzejącego się społeczeństwa, na co infrastruktura, miasta, wymiana informacji czy też opieka medyczna nie są przygotowane. Częściową odpowiedzią na ten problem może być lepsza i szersza digitalizacja działań dla seniorów – m.in. poprzez wykorzystanie aplikacji nawigacji satelitarnej

ESA zamierza wesprzeć szereg projektów wykorzystujących dane satelitarne i integrujące te dane z innymi źródłami i informacjami. Jest duża szansa, że kilka z tych projektów będzie realizowanych w Polsce, gdyż nasze państwo wynegocjowało ułatwioną ścieżkę do akceptacji dobrego wniosku. Rysuje się zatem szansa na stworzenie kilku rozwiązań, które by były przetestowane w Polsce na początku przyszłego roku.

3. Porażki: eksplozja podczas testu BE-4 i nieudany debiut rakiety Electron

W maju doszło do dwóch porażek: eksplozji podczas testu silnika BE-4 firmy Blue Origin oraz nieudanego pierwszego lotu rakiety Electron z Nowej Zelandii.

Silnik BE-4 (wraz z zainstalowaną dyszą) / Credits - Blue Origin

Silnik BE-4 (wraz z zainstalowaną dyszą) / Credits – Blue Origin

Do eksplozji podczas testu silnika BE-4 doszło 13 maja na stanowisku firmy Blue Origin w Teksasie. Ten test dotyczył tzw. “power pack”, czyli turbopomp oraz rur, ale bez instalacji komory spalania i dyszy silnika. Test zakończył się eksplozją, o której dość ogólnie firma poinformowała dzień po wydarzeniu. Niestety, Blue Origin nie podała więcej informacji, ale zapowiedziała rychły powrót do testów.

Silnik BE-4 ma być wykorzystywany do napędzania rakiet New Glenn i Vulcan (w tym drugim przypadku nie jest to jeszcze pewne).

Start rakiety Electron - 25 maja 2017 / Credits - Rocket Lab

Start rakiety Electron – 25 maja 2017 / Credits – Rocket Lab

Do drugiego ważnego niepowodzenia w poprzednim miesiącu doszło 25 maja. Start rakiety Electron nastąpił tego dnia z półwyspu Mahia, położonej na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Był to pierwszy start tej nowej rakiety, którą skonstruowała firma Rocket Lab.

Rakieta Electron miała wynieść testowy ładunek o nazwie „It’s a Test” na orbitę pomiędzy 300 a 500 km. Początek lotu przebiegł prawidłowo, jednak ostatecznie rakieta nie dotarła do orbity, wskutek nieprawidłowej pracy drugiego stopnia. Kilka godzin po starcie firma Rocket Lab potwierdziła, że lot rakiety Electron nie zakończył się sukcesem.

4. Nowy raport rynkowy GSA

Raport GSA 2017 / Credits - GSA

Raport GSA 2017 / Credits – GSA

Europejska agencja nawigacji satelitarnej (GSA) opublikowała w maju raport rynkowy dotyczący wykorzystania i dalszego rozwoju technologii nawigacyjnych (GNSS). Najnowszy raport obejmuje osiem działów.

Jest to prawdopodobnie najlepsza ogólnodostępna publikacja dotycząca europejskiego oraz światowego sektora GNSS. Raport zawiera bardzo interesujące prognozy dla poszczególnych działów i pokazuje różnice w zastosowaniu sygnału GNSS dla różnych typów odbiorców.

5. Pozostałe wydarzenia

  • W maju nastąpił start rakiety Falcon 9 z najcięższym satelitą telekomunikacyjnym, jaki dotychczas firma SpaceX wyniosła na orbitę. Satelita Inmarsat-5 F4 o masie 6100 kg znalazł się na prawidłowej wstępnej orbicie.
  • Nieudany koniec połączenia OneWeb i Intelsata: w maju załamały się rozmowy dotyczące powiązania dwóch spółek z branży telekomunikacji satelitarnej. Negocjacje, które jeszcze kilka miesięcy temu odbywały się w dobrym tempie, napotkały na szereg trudnych do pokonania różnic i w konsekwencji nie dojdzie do połączenia operatorów OneWeb i Intelsat. W tej chwili jeszcze nie wiadomo jak to wpłynie na obie firmy oraz ogólnie kształt branży telekomunikacyjnej.
  • TEC Warszawa: 25 maja w stolicy odbyła się ważna konferencja branży elektronicznej, na której wygłoszono kilka prezentacji związanych z sektorem kosmicznym. Na tym wydarzeniu pojawił się także jeden z najważniejszych dostawców modułów GNSS. Wywiad z przedstawicielem firmy Blue Dot Solutions można zobaczyć pod tym linkiem.
  • 12 maja w Warszawie doszło do spotkania przedstawicieli polskiego sektora GNSS. Głównym tematem tego spotkania było lepsze wykorzystanie europejskich programów finansujących prace badawcze i rozwojowe w tematyce Galileo. Było to pierwsze spotkanie, w którym uczestniczył pierwszy prezes POLSA – profesor Marek Banaszkiewicz.
  • Pomiędzy 26 a 27 maja w Gdańsku odbył się hackaton EOvation – maraton programistyczny zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu dla ESA. Drugi już zjazd EOVation w Polsce dotyczył wykorzystania danych obserwacji Ziemi dla zastosowań na Bliskim Wschodzie i w południowej Azji. Ten zjazd wygrał zespół zespół “Syrian Rebuild Map”, który zaproponował użycie kilku różnych wskaźników satelitarnych do oceny i ustanowieniu priorytetu odbudowy poszczególnych regionów Syrii.
Uczestnicy drugiego EOvation w Polsce / Credits - Blue Dot Solutions

Uczestnicy drugiego EOvation w Polsce / Credits – Blue Dot Solutions

6. Nadchodzące wydarzenia

Przez cały czerwiec będą trwać dwa ważne konkursy:

  • ESNC, czyli europejski konkurs na koncepcje i projekty wykorzystujące lokalizację i/lub nawigację satelitarną. Polska organizuje regionalną edycję tego konkursu z różnymi nagrodami! Więcej na: http://esnc.eu/
  • Copernicus Masters, czyli europejski konkurs na wykorzystanie danych Obserwacji Ziemi. Więcej na: http://www.copernicus-masters.com/

7. Saturn V w wersji LEGO!

Saturn V z klocków LEGO / Credits - LEGO

Saturn V z klocków LEGO / Credits – LEGO

Firma LEGO wprowadziła na rynek duży i skomplikowany model rakiety Saturn V. Zestaw ma 1969 klocków (zbieżność tej ilości z rokiem pierwszego lądowania na Księżycu z pewnością nie jest przypadkowa). Zbudowana rakieta ma około 100 cm wysokości. Cena na polskim rynku to około 500 zł.

(NASA, ESA, BDS, SW, SN, NSF, NW, SJ, AP, Bp, RkZ)

1 komentarz

  1. LEGO Saturn V – polecam! Składam i cieszę się jak dziecko. Rakieta jest duża, będzie piękny eksponat 🙂
    PS. Świetne podsumowanie miesiąca.