Dwa kolejne satelity Galileo rozpoczynają służbę

1

Dwa satelity europejskiej konstelacji nawigacyjnej Galileo rozpoczynają służbę.

Europejska konstelacja satelitów nawigacyjnych – Galileo – 15 grudnia 2016 wkroczyła w fazę operacyjną i rozpoczęła wstępne oferowanie usług przeznaczonych dla odbiorców cywilnych oraz rządowych. Są to m.in. dostęp do otwartej usługi Galileo, wsparcie dla działań służb ratunkowych, synchronizacja oraz usługi dla użytkowników sektora publicznego. W ten sposób, po amerykańskim systemie GPS, rosyjskim GLONASS i chińskim Beidou, Galileo stał się czwartą konstelacją nawigacji satelitarnej o globalnym zasięgu (ang. global navigation satellite system, GNSS).

W maju 2017 roku uruchomiono w Galileo usługę “Search and Rescue” (SAR). Łącznie Galileo dostarcza obecnie trzech usług: podstawowej (Open Service, uruchomiony w grudniu 2016), ratowania ludzi (wspomniany SAR) oraz zastrzeżonej usługi dla certyfikowanych użytkowników (Public Regulated Service, PRS). Ósmego czerwca dwa kolejne satelity konstelacji Galileo rozpoczęły służbę operacyjną na orbicie. Łącznie lista aktywnych satelitów wynosi obecnie 16 satelitów. Są to dwa z czterech satelitów, które zostały wyniesione na orbitę w listopadzie 2016 roku za pomocą rakiety Ariane 5.

W listopadzie tego roku powinno dojść do kolejnego startu satelitów konstelacji. Wśród nich znajdzie się satelita, któremu nadano polskie imię – Zofia.

(IG)

1 komentarz

  1. Witam,
    Wydaje mi się, iż 16 satelitów miało już funkcjonować na początku tego roku. Czy przypadkiem któreś z już rozmieszczonych do tej pory nie zostały wyłączone? Jak jest ich żywotność? Faza rozmieszczania na orbicie trwa już kilka lat.