Chiny wystrzeliły teleskop XHMT

0

15 czerwca rano z Chin wystartowała rakieta nośna Długi Marsz 4B. Na pokładzie znajdował się teleskop rentgenowski HXMT.

Start rozpoczął się o godzinie 5:15 (CEST) z kosmodromu Jiuquan. Po udanym starcie rakiety Długi Marsz 4B (CZ-4B) obserwatorium zostało umieszczone na orbicie kołowej na wysokości ok. 550 kilometrów i nachyleniu 43 stopni.

Start CZ-4B z HXMT / Credits – CCTV+

HXMT (Hard X-ray Modulation Telescope) to pierwsze chińskie obserwatorium rentgenowskie. Prowadzić będzie badania czarnych dziur, gwiazd neutronowych i innych zjawisk bazując na obserwacji promieniowania gamma i promieniowania rentgenowskiego. Prócz obserwacji znanych źródeł będzie również poszukiwać nowych obiektów emitujących promieniowanie.

Wyposażony jest w trzy instrumenty naukowe do prowadzenia obserwacji wysokich, średnich i niskich energii rentgenowskich. Kamery mają kolejno następujące parametry: 20-250 keV i 5100 cm², 5-30 keV i 952 cm² oraz 1-15 keV i 384 cm²

Obserwatorium HXMT jest wspólnym projektem chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii. Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Tsinghua. Satelita ma masę około 500 kg.

Wraz z teleskopem HXMT wyniesione zostały również ważące po 50 kg małe satelity Zhuhai-1A i Zhuhai-1B wchodzące w skład chińskiej konstelacji obserwacji Ziemi o nazwie Orbita. Czwartym ładunkiem był argentyński ÑuSat-3 wchodzący w skład konstelacji obserwacji Ziemi Aleph-1. Docelowo będzie się ona składała z 25 satelitów. Pierwsza dwa satelity z serii ÑuSat również zostały wyniesione chińskimi rakietami nośnymi.

Następny start rakiety orbitalnej jest zaplanowany na 18 czerwca. Wówczas chińska rakieta CZ-3B wyniesie satelitę Zhongxing-9A.

(LK, GSP)

Comments are closed.