Dwusetny spacer kosmiczny na ISS

1

W piątek 12 maja dwoje astronautów wykonało dwusetny spacer kosmiczny związany z budową i utrzymaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Amerykański spacer kosmiczny EVA-42 rozpoczął się 12 maja o godzinie 15:08 CEST. W przestrzeń kosmiczną wyszło dwoje amerykańskich astronautów: Peggy Whitson oraz Jack Fisher. Dla Peggy Whitson był to już 9 spacer kosmiczny, natomiast dla Jacka Fishera było to pierwsze wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Spacer zaplanowano na około 6,5 godziny, jednak wskutek problemu technicznego ze skafandrem Jacka Fishera spacer został skrócony do 4 godzin i 13 minut. Mimo tego wszystkie główne zadania tego spaceru zostały wykonane oraz kilka dodatkowych. Poniższa lista prezentuje wykonane zadania:

  • wymiana zestawu awioniki na ExPrESS Logistics Carrier-4 – to właśnie z tego powodu spacer EVA-42 opóźniono o ponad miesiąc, gdyż zapasowy zestaw dotarł na pokładzie pojazdu Cygnus,
  • wykonanie połączeń dla danych w instrumencie naukowym AMS-02 – ten instrument miał funkcjonować na ISS przez dość krótki czas, jednak zadecydowano o dłuższym czasie zbierania ważnych danych naukowych. Jednakże pojawiają się sygnały, że pompy chłodzące w AMS-02 przejawiają pewne oznaki degradacji i możliwe, że potrzebne będzie wykonanie kilku spacerów kosmicznych w celu naprawy lub wymiany wadliwych elementów,
  • instalacja osłony termicznej na japońskim ramieniu robotycznym,
  • Instalacja osłony przeciw “kosmicznym śmieciom” i meteoroidom na części adaptera PMA-3, który pod koniec marca 2017 został przeniesiony na nowe miejsce na ISS.

Przyśpieszone nagranie z prac podczas EVA-42 / Credits – NASA TV, Julian Danzer

Był to dwusetny spacer kosmiczny związany z ISS. Numeracja EVA-42 może tu być nieco myląca, jednak warto zauważyć, że większość amerykańskich spacerów wykonano podczas misji promów kosmicznych i te spacery otrzymały inną numerację. Ponadto, rosyjskie spacery mają także inną numerację: rosyjska EVA-42 odbyła się w lutym 2016 roku.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Mała ciekawostka 100-tny spacer odbył się 18 grudnia 2007 i też w nim uczestniczyła Peggy Whitson .