Awaryjny spacer kosmiczny na ISS zakończony

0

23 maja dwoje członków załogi 51 załogi ISS wyszło na awaryjny spacer kosmiczny. W pracach naprawczych udział wzięli Peggy Whitson oraz Jack Fischer.

Decyzja o przeprowadzeniu spaceru kosmicznego zapadła w niedziele. Uszkodzeniu uległ jeden z dwóch systemów przekaźnika danych (multiplekser-demultiplekser, MDM), który znajduje się na elemencie S0 kratownicy stacji. Element ten kontroluje przepływ danych dotyczących radiatorów, paneli słonecznych, systemów chłodzenia oraz innych systemów stacji.

Szczegóły wyjścia w kosmos

Spacer rozpoczął się o 13:20 i trwał dwie godziny i 46 minut. Whitson i Fischer wyszli w otwartą przestrzeń ubrani w amerykańskie skafandry kosmiczne EMU ze śluzy Quest. Był to już 201 spacer kosmiczny dla programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oprócz wymiany komponentu MDM astronauci zainstalowali również dwie anteny do komunikacji bezprzewodowej (EWC, External Wireless Communications) na module Destiny. To zadanie zostało przesunięte z poprzedniego spaceru kosmicznego, który odbył się 12 maja.

Peggy Whitson jest obecnie jedną z najbardziej doświadczonych osób jeżeli chodzi o spacery kosmiczne. Z ponad sześćdziesięcioma naliczonymi godzinami z 10 spacerów widnieje obecnie na trzecim miejscu pod względem prac w otwartej przestrzeni.

 

Comments are closed.