Luty 2017 – komercyjny kosmos

0

W lutym tego roku doszło do kilku ciekawych wydarzeń w komercyjnej części sektora kosmicznego.

Sektor kosmiczny w dużej części składa się z działań o charakterze komercyjnym. Mowa tutaj m.in. o usługach telekomunikacyjnych, oferowaniu miejsc w rakietach nośnych czy w dostępie do danych obserwacji Ziemi. Działania komercyjne są coraz bardziej powszechne, także w wielu nowych państwach.  Z tego powodu coraz bardziej zauważalne są większe inwestycje w sektor kosmiczny.

SpaceX i lot dookoła Księżyca

Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem było ogłoszenie firmy SpaceX w kwestii przeprowadzenia lotu załogowego dookoła Księżyca już w 2018 roku za pomocą rakiety Falcon Heavy i kapsuły Dragon 2. W tym locie ma uczestniczyć dwóch „turystów kosmicznych”. Ogłoszenie SpaceX zaskoczyło całą społeczność astronautyczną na całym świecie. Czy SpaceX będzie pierwszy w tym „wyścigu” na Księżyc? Warto tu zauważyć, że ogłoszenie pojawiło się kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu przez NASA, że trwają analizy co do możliwości przeprowadzenia pierwszego lotu załogowego rakiety SLS z kapsułą MPCV Orion.

Kosmiczne przejęcie

W lutym 2017 roku doszło do przejęcia firmy DigitalGlobe przez kanadyjską MDA. Jest to jedno z ciekawszych zakupów ostatnich lat, gdyż DigitalGlobe to firma oferująca swoje usługi na skalę globalną. Przejęcie miało wartość około 2,4 mld dolarów.

Nie są to jedyne ciekawe informacje z branży komercyjnej. Kilka innych, o których warto prezentujemy poniżej.

OneWeb i Intelsat

Dojdzie do połączenia firm OneWeb i Intelsat. Firma Intelsat to znany dostawca usług telekomunikacyjnych za pomocą satelitów na orbicie geostacjonarnej (GEO). Z kolei OneWeb planuje umieszczenie prawie 650 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), co ma od 2019 roku dostarczać szybki internet na całym świecie.

Virgin Galactic

Virgin Galactic planuje wydzielić usługi wynoszenia satelitów za pomocą małej rakiety do nowej firmy o nazwie Virgin Orbit. Pierwsze testy rakiety LauncherOne są planowane na koniec tego roku.

Loty rakiet Proton

Firma International Launch Services (ILS), komercyjny operator rosyjskiej rakiety Proton, ogłosiła, że w tym roku powinny się odbyć trzy loty, pomimo poważnych problemów technicznych i organizacyjnych. Ponadto, powinny się odbyć cztery dodatkowe loty Protona o charakterze nie-komercyjnym.

Czy Indie są liderem w wynoszeniu małych satelitów?

Start ponad stu satelitów za pomocą indyjskiej rakiety PSLV-XL (15 lutego) był gorąco komentowany na całym świecie. Przede wszystkim pojawia się pytanie, na ile powszechne w przyszłości będą takie starty z dużą ilością satelitów oraz czy Indie nie wyrastają właśnie na lidera na rynku wynoszenia małych satelitów, pomimo coraz powszechniejszej konkurencji. Co ciekawe, jako głównego konkurenta Indii stawia się firmę NanoRacks, która zamierza zainstalować komercyjną śluzę na ISS do uwalniania satelitów.

Kontynuacja SS-520-4

Japońskie firmy mają zamiar nadal kontynuować program małej rakiety orbitalnej SS-520-4, pomimo nieudanego pierwszego startu. Szybko udało się zidentyfikować przyczynę nieudanego lotu i modyfikacje powinny się niebawem zakończyć. Drugi start planowany jest na koniec 2017 roku.

Pozostałe informacje dotyczące działań komercyjnych

Pierwszy egzemplarz nowej małej rakiety Electron dotarł do stanowiska startowego w Nowej Zelandii. Lot tej rakiety powinien nastąpić jeszcze przed końcem marca.

Firma Orbital ATK będzie się sądzić z amerykańską agencją DARPA o wybór wykonawcy satelity serwisującego na orbicie. DARPA wybrała firmę Space Systems Loral (SSL) na wykonawcę, a Orbital ATK uważa, że niektóre elementy przetargu mogły mieć znamiona „nieuczciwej konkurencji”.

Ponadto, pierwszego marca upłynął termin na zgłoszenia dotyczące projektów w sektorze kosmicznym w ramach europejskiego programu „Horyzont 2020”. Tym razem większość konkursów dotyczyła wprowadzania nowych produktów i technologii na rynek, w tym tych związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych, takich jak nawigacja satelitarna. Niestety, większość z tych konkursów zakładała potrzeby wkład własny (projekty typu „Innovation Action”), co z reguły ogranicza liczbę projektów i partnerów z Polski. Miejmy jednak nadzieję, że tym razem zostaną wybrane projekty, w których znajdują się polskie podmioty.

(PFA, SFN, NASA, ILS, SN, CBS, Bloo, FT)

Comments are closed.