Animacja lotu rakiety New Glenn

3

Firma Blue Origin zaprezentowała 7 marca animację lotu rakiety New Glenn oraz odzyskania pierwszego stopnia.

Blue Origin (BO) to jedna najbardziej zagadkowych firm sektora kosmicznego. Założona w 2000 roku, ogłoszona publicznie w 2002 roku, przez lata nie informowała o postępach swoich pracach badawczo-rozwojowych. Dopiero w kwietniu 2015 roku BO pojawiła się na czołówkach serwisów technologicznych za sprawą pierwszych testów systemu suborbitalnego o nazwie „New Shepard”. Pod koniec zeszłego roku firma przeprowadziła w pełni udany test konstrukcji, łącznie z pierwszym kontrolowanym lądowaniem rakiety. Jak na razie wszystkie testy New Shepard w 2016 roku były w pełni udane. Ostatni lot pierwszego egzemplarza New Shepard polegał na teście systemu ratunkowego podczas fazy wznoszenia pod napędem rakietowym.

Rakieta New Glenn

We wrześniu zeszłego roku BO opublikowała grafiki przedstawiające nową rakietę. W odróżnieniu od New Shepard, ma to być rakieta orbitalna. Otrzymała nazwę „New Glenn”, na cześć amerykańskiego astronauty Johna Glenna.

New Glenn będzie dużą rakietą. W konfiguracji dwustopniowej (New Glenn 2) ma mieć wysokość ponad 80 metrów, zaś w konfiguracji trzystopniowej (New Glenn 3) wysokość sięgałaby około 95 metrów. Są to większe rozmiary od stosowanych obecnie rakiet Delta IV czy Falcona 9 oraz nieco mniejsze od historycznego Saturna V.

Podobnie jak New Shepard, New Glenn ma być odzyskiwalny (mowa tutaj o pierwszym stopniu rakiety). New Glenn ma być napędzany ciekłym gazem naturalnym i ciekłym tlenem za pomocą silników BE-4 oraz BE-3 w trzecim stopniu. Rakieta ma służyć do wynoszenia satelitów oraz ludzi na orbitę. Loty powinny się odbywać z wyrzutni LC-36 na Florydzie. Pierwszy start miałby nastąpić jeszcze przed końcem tej dekady.

Animacja lotu rakiety New Glenn

Siódmego marca 2017 BO zaprezentowała animację przedstawiającą lot rakiety New Glenn. Tę animację prezentujemy poniżej. Najciekawsza jest końcowa część animacji, w której pierwszy stopień tej rakiety, po wykonanej pracy, ląduje na platformie morskiej. Jest to bardzo podobny tryb jak w przypadku rakiety Falcon 9R firmy SpaceX.

Animacja lotu rakiety New Glenn / Credits – Blue Origin

Rakietowa konkurencja

Jest możliwe, że dzięki firmie Blue Origin oraz w pewnym sensie konkurującej z nią firmie SpaceX, w 2015 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii astronautyki – czas odzyskiwalnych rakiet. W przyszłej dekadzie kilka nowych konstrukcji – takich jak New Glenn, Falcon Heavy czy Vulcan – mogą znacznie ułatwić dostęp do przestrzeni kosmicznej, ułatwiając tym samym eksplorację Układu Słonecznego.

Pierwszym zadeklarowanym użytkownikiem rakiety New Glenn została firma Eutelsat. Ta firma przewiduje, że ich satelita telekomunikacyjny zostanie wysłany na orbitę geostacjonarną transferową w 2021 lub 2022 roku. Drugim klientem została firma OneWeb, która niedawno rozpoczęła proces łączenia się z firmą Intelsat.

(BO)

3 komentarze