Warszawa z orbity

1

Francuski astronauta Thomas Pesquet wykonał 25 stycznia bardzo szczegółowe nocne zdjęcie Warszawy.

Thomas Pesquet przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 17 listopada 2016 roku. Jest to jego pierwszy lot orbitalny. Trzynastego stycznia Thomas Pesquet wykonał swój pierwszy spacer kosmiczny.

Lotnisko Okęcie (ciemny obszar w górnej środkowej części tego wycinka zdjęcia) i południowe dzielnice Warszawy / Credits - Thomas Pesquet, ESA

Lotnisko Okęcie (ciemny obszar w górnej środkowej części tego wycinka zdjęcia) i południowe dzielnice Warszawy / Credits – Thomas Pesquet, ESA

Podczas pobytu na ISS astronauci i kosmonauci często fotografują Ziemię. Thomas wykonał 25 stycznia nocne zdjęcie Warszawy. Na tym zdjęciu można zobaczyć wiele szczegółów stolicy Polski, w tym mocno oświetlone centrum, mosty nad Wisłą oraz autostrady i drogi szybkiego ruchu oplatające to miasto. Co ciekawe, lotnisko Okęcie nie jest łatwo zauważalne na tym zdjęciu – w momencie przelotu ISS nad Warszawą pasy startowe nie były oświetlone.

Dookoła Warszawy można też zobaczyć mniejsze miejscowości, takie jak Piaseczno, Pruszków czy Józefów.

W przeciągu dwóch ostatnich dekad doszło do wyraźnego rozrostu wielu europejskich miast, co widać na nocnych zdjęciach. Szczególnie to widać na przykładzie Polski, której nocne światła na początku lat 90. XX wieku były dość małe w porównaniu z zachodnią Europą. W 2010 roku światła od polskich miast wyraźnie wzrosły. Ma to bezpośredni związek z rozwojem gospodarczym Polski jaki nastąpił w tym czasie. W podobny sposób można oceniać wzrost lub upadek gospodarek różnych państw w innych regionach świata.

Nocne światła Europy – nagranie ESA z 2012 roku / Credits – European Space Agency, ESA

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć pod tym linkiem.

(ESA)

1 komentarz

  1. Piękne zdjęcie. Szkoda tylko że Warszawkę tak często fotografują, a inne większe polskie miasta to już nie. Ale trudno, w końcu jest największa.