Sonda Aeolus na finiszu przygotowań przedstartowych

0

Trwają przygotowania do ostatnich testów europejskiego satelity Aeolus, który został już wyposażony w swój unikalny, rewolucyjny wręcz instrument pomiarowy.

Orbiter Aeolus po wyniesieniu na orbitę wokół Ziemi będzie za pomocą emitowanych błysków światła ultrafioletowego wyznaczał profile wiatrów wiejących w atmosferze. Dotychczas takie badania prowadzono poprzez śledzenie ruchu chmur, pomiar zmian powierzchni mórz (fal) lub odczytu kierunku i siły wiatru po odczycie profili temperatur powietrza.

Wspomniane możliwości zapewni instrument o nazwie Aladyn, składający się z dwóch potężnych laserów, teleskopu oraz czułych sensorów odbiorczych. Aeolus zapewni lepsze zrozumienie Ziemi, dynamiki atmosfery i klimatu. Dzięki szybko realizowanym obserwacjom dane z orbitera będą również uwzględniane w prognozach pogody.

Ilustracja obrazująca pomiar profilu wiatrów, aerozoli i chmur w atmosferze (30 kilometrów od Ziemi ku górze) / Źródło: ESA/ATG medialab

Ilustracja obrazująca pomiar profilu wiatrów, aerozoli i chmur w atmosferze (30 kilometrów od Ziemi ku górze) / Źródło: ESA/ATG medialab

Po wybudowaniu satelity w zakładach koncernu Airbus Defence and Space w brytyjskim Stevenage będzie on teraz wystawiony na serię testów w ośrodku Airbusa we francuskiej Tuluzie (odporność na wibracje i hałas podczas startu na rakiecie). Wreszcie Aeolus trafi do belgijskiego Liege, gdzie przejdzie testy w komorze próżniowej (w tym termiczne).

Inżynierowie muszą być między innymi pewni, że system optyczny satelity z laserami będzie dobrze współdziałał z radiatorami. Po wszystkich testach Aeolus zostanie przetransportowany poprzez Ocean Atlantycki do europejskiego ośrodka lotów kosmicznych w Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie będzie przygotowany do lotu na rakiecie Vega pod koniec tego roku.

(ESA)

Comments are closed.