OSIRIS-REx poszukuje trojańczyków Ziemi

0

Sonda OSIRIS-REx rozpoczęła poszukiwanie planetoid trojańskich Ziemi.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) została wystrzelona 8 września 2016 roku. Celem wyprawy tej sondy jest planetoida 101955 Bennu, do której dotarcie zaplanowano na sierpień 2018 roku. Jednym z głównych celów jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni tej planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię, co powinno nastąpić w 2023 roku.

OSIRIS-REx w trakcie montażu / Credit: NASA

OSIRIS-REx w trakcie montażu / Credit: NASA

Pod koniec grudnia zeszłego roku sonda wykonała pierwszą korektę swojej orbity. Aktualnie sonda znajduje się około 120 milionów kilometrów od Ziemi. Jest to przestrzeń w pobliżu punktu L4 układu Ziemia-Słońce. W tej przestrzeni powinny przebywać planetoidy trojańskie Ziemi (jak na razie jest znany tylko jeden taki obiekt: 2010 TK7). Ich detekcja z naszej planety jest trudna, ponieważ z punktu widzenia ziemskiego obserwatora ta przestrzeń jest blisko blasku Słońca.

Od 9 do 20 lutego OSIRIS-REx wykonuje serię obserwacji tej przestrzeni w poszukiwaniu nieznanych trojańczyków w punkcie L4. Każdego dnia sonda wykonuje 135 zdjęć, które są następnie procesowane w University of Arizona w Tucson. OSIRIS-REx wykona także obserwacje Jowisza, kilku galaktyk oraz trzech planetoid Pasa Głównego.

Naukowcy wciąż spierają się, czy Ziemia posiada większą populację planetoid trojańskich. Nie jest też wiadome, na ile stabilne są orbity takich małych planetoid. Dlatego też aktualnie wykonywane obserwacje przez OSIRIS-REx mają duże znaczenie naukowe.

(NASA)

Comments are closed.