Kanadyjska firma MDA przejmuje DigitalGlobe

0

Kanadyjska firma MDA prowadzi rozmowy na temat przejęcia DigitalGlobe. Jest już pewne, że dojdzie do zakupu o wartości 2,4 mld dolarów amerykańskich.

Firma Digital Globe (DG) to jeden z najbardziej znanych komercyjnych dostawców danych obserwacji Ziemi. DG powstała w 1992 roku. Firma posiada własną flotę satelitów o nazwie WorldView, z których najnowsze oferują zdjęcia w rozdzielczości nawet 30 cm. Przychód tej firmy to około 650 milionów USD rocznie.

Z kolei MacDonald, Dettwiler and Associates (MDA) to w dużej części kanadyjska firma sektora kosmicznego, prowadząca działania w wielu branżach tego przemysłu, w tym obserwacjach Ziemi. Jest to jedna z większych firm światowego sektora kosmicznego, łącznie zatrudniająca około 5 tysięcy pracowników, a generująca przy tym przychód około 2 miliardów dolarów kanadyjskich rocznie. MDA powstała w 1969 roku.

Siedemnastego lutego pojawiła się informacja, że MDA prowadzi rozmowy z DG na temat przejęcia tej spółki. Kilka dni później, 24 lutego 2017 r., poinformowano, że MDA przejmie DG za 2,4 mld dolarów. Stawia to opisywane przejęcie jako największe do tej pory (pod względem wartości) w ramach przebiegającej konsolidacji globalnego rynku obserwacji Ziemi (EO).

Szerszy fragment pierwszego zdjęcia z WorldView-4 / DigitalGlobe

Przejęcie zakończy się w drugiej połowie tego roku. Jest tylko kwestią czasu, gdyż zarządy obu firm zaakceptowały już warunki przejęcia. Dyrektor DigitalGlobe, Jeffrey Tarr, uważa, że wskutek połączenia sił z MDA dojdzie do powiększenia wartości oferowanej dla klientów, poszerzenia możliwości dla samej firmy oraz powiększenia wartości udziałów.

DigitalGlobe zachowa swoją nazwę oraz główną siedzibę w Kolorado (USA). Firma będzie funkcjonowała w ramach SSL MDA Holding, który działa na terenie USA od 2016 roku. W tym samym holdingu obecna jest jeszcze firma Space Systems Loral (producent satelitów). Kanadyjska MDA tworzy sobie w ten sposób dostęp do rynku amerykańskiego i zleceń rządowych.

Warto przypomnieć, że DigitalGlobe w 2013 roku zakończył proces łączenia z inną firmą – GeoEye. Wartość tamtego przejęcia wyniosła 900 mln dolarów amerykańskich. DG doświadcza od tamtego czasu coraz silniejszej konkurencji, która nie dosięga rozdzielczościom oferowanym przez satelity WorldView, ale oferuje częstszy czas rewizyty.

Aby nawiązać walkę z konkurencją, w lutym 2016 roku DG nawiązała współpracę z saudyjską firmą Taqnia oraz organizacją King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST). Współpraca ma dotyczyć rozwoju konstelacji przynajmniej sześciu satelitów obrazowania Ziemi, które mają oferować rozdzielczość 80 cm.

KACST ma zbudować satelity i wraz z firmą Taqnia zagospodarować połowę ich możliwości na terenie Bliskiego Wschodu. DG będzie miała prawa do drugiej połowy możliwości obrazowania tego rejonu oraz pozostałej części Ziemi. Umieszczenie tych satelitów na orbicie planowane jest obecnie na przełom 2018 i 2019 roku.

Konstelacja nowych satelitów DigitalGlobe i KACST/Taqnia będzie miała podobną rozdzielczość co satelity SkySat, nad którymi kontrolę sprawuje konkurencyjna firma Terra Bella (firma Google), przejęta już obecnie przez innego gracza na rynku EO – firmę Planet. Paradoksalnie za budowę serii satelitów SkySat odpowiada Space Systems Loral, należący do kanadyjskiej firmy MDA.

(SN)

Comments are closed.