Zmarł ostatni człowiek, który chodził po Księżycu

5

W wieku 82 lat zmarł Eugene Cernan, amerykański astronauta czeskiego pochodzenia. Był dowódcą Apollo 17, ostatniej załogowej misji księżycowej.

Urodził się 14 marca 1934 roku w Chicago. Po ukończeniu Purdue University wstąpił do Marynarki Wojennej USA, w której służył jako pilot. W 1963 roku został wybrany do trzeciej grupy astronautów NASA, z której większość osób brało udział w misjach Gemini i Apollo. Cernan łącznie w kosmosie spędził 23 dni. Brał udział w trzech lotach: Gemini 9A, Apollo 10 oraz Apollo 17.

W debiutanckim locie podczas misji Gemini 9A wykonał drugi amerykański spacer kosmiczny. Napotkał wówczas ogromne trudności, ponieważ brakowało pierwszych procedur pracy w otwartej przestrzeni kosmicznej. Po rekordowym dwugodzinnym spacerze astronauta był wyczerpany, a przez wilgoć gromadzącą się w szybie hełmu nie był w stanie widzieć otoczenia i wrócił na pokład z pomocą Thomasa Stafforda, drugiego uczestnika lotu. Choć nie udało się zrealizować podstawowych założeń spaceru kosmicznego (w tym testu zestawu manewrowego AMU) to doświadczenia Cernana umożliwiły udoskonalić skafandry kosmiczne i lepiej przygotować astronautów do przyszłych spacerów kosmicznych). Lot Gemini 9A trwał 3 dni i 20 minut.

Telewizyjna relacja ze startu Gemini 9 w 1966 roku  / ABC News 

Cernan był również jedną z trzech osób (obok Jamesa Lovella i Johna Younga), które w kierunku Księżyca udali się dwukrotnie. Pierwszy raz kierunku Księżyca udał się podczas misji Apollo 10, w której przetestowano ostatnie procedury potrzebne do lądowania na Srebrnym Globie. Eugene Cernan wraz ze wspomnianymi już Johnem Youngiem i Thomasem Staffordem w maju 1969 roku trafili na orbitę Księżyca. Stafford i Cernan odłączyli lądownik księżycowy LM od modułu dowodzenia pilotowanego przez Younga i przeprowadzili symulacje podejścia do lądowania. Astronauci zeszli na wysokość 15 kilometrów od powierzchni i po trwającym osiem godzin locie ponownie przycumowali do modułu dowodzenia. Misja Apollo 10 trwała osiem dni i trzy minuty.

Eugene Cernan oraz Harrison Schmitt śpiewają na powierzchni Księżyca / Credits: NASA

Trzeci i ostatni raz Cernan poleciał w kosmos w grudniu 1972 roku. Pierwotnie Apollo 17 nie miał być ostatnią misją księżycową. Jednakże wraz z zakończeniem programu, środowiska akademickie wymusiły na NASA zmiany w trenującej załodze, tak aby na powierzchnie Księżyca obok pilotów trafił choć jeden naukowiec. Tym samym Harrison Schmitt, astronauta-geolog zastąpił trenującego już pilota Joe’a Engle. To właśnie Cernan i Schmitt byli ostatnimi ludźmi, którzy stanęli na Księżycu w ramach programu Apollo. Podczas ponad 74 godzinnego pobytu na Srebrnym Globie astronauci trzykrotnie wychodzili na spacery kosmiczne i zebrali łącznie ponad 110 kilogramów próbek skalnych. Podczas powrotu do lądownika to Schmitt wszedł pierwszy na pokład i dlatego Cernana zaczęto nazywać “ostatnim człowiekiem na Księżycu”. Lot Apolla 17 trwał 12 dni i 13 godzin.

Cernan zakończył pracę w NASA cztery lata po swoim ostatnim locie. W ostatnim czasie był głośnym orędownikiem powrotu na Księżyc i wielokrotnie w tej sprawie zabierał głos na różnych spotkaniach dotyczących polityki kosmicznej.

Z dwunastu mężczyzn, którzy na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych stanęli na powierzchni Srebrnego Globu żyje jeszcze tylko sześciu.

5 komentarzy

  1. Zmarł człowiek, który jako ostatni chodził po Księżycu, a nie “zmarł ostatni człowiek, który chodził po Księżycu”, skoro żyje jeszcze sześciu.

  2. “Zmarł astronauta który ostatni chodził po Księżycu”-tak raczej bym zatytułował tę informację bo ta obecna to wskazuje na ostatniego jaki żył.Odchodzą ,niestety piękni ,wspaniali.RiP.

  3. Pozazdrościć dokonań : Gemini 9A, Apollo 10 oraz Apollo 17. Wstyd, że przez tyle lat nie wróciliśmy na Księżyc :/.

    PS. Zobaczcie jaki brudny jest jego skafander. Zdjęcie musiało być zrobione po spacerze Księżycowym. Ciekawe bo, na nagraniach analogowych nie widać jak bardzo są ubrudzeni.

    • I tu bym się nie zgodził RAK63 .Jak do roku 2030 będzie Pokój na Ziemi ,to na pewno Chiny będą miały na księżycu po niewidzialnej stronie z Ziemi Stałą BAZĘ , stale zasiedloną.