Udany start Atlasa 5 z SBIRS-GEO-3

4

Rakieta Atlas 5 wyniosła 21 stycznia trzeciego wojskowego satelitę konstelacji SBIRS-GEO.

Do startu doszło 21 stycznia 2017 o godzinie 01:42 CET. Start odbył się z wyrzutni LC-41 na przylądku Canaveral. Rakieta Altas 5 w konfiguracji 401 wyniosła na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) SBIRS-GEO-3. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został uwolniony na wstępnej orbicie, skąd „o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Start odbył się dzięki United Launch Alliance (ULA).

Start Atlasa 5 z SBIRS-GEO-3 – 21.01.2017 / Credits – United Launch Alliance

SBIRS oznacza Space Based InfraRed System. Ten system składa się z satelitów umieszczonych na różnych orbitach, w tym GEO. Jest to amerykański system służący do detekcji startów rakiet, które mogą zagrozić USA i jej wojskom na całym świecie. Z dostępnych źródeł wynika, że satelity SBIRS są także w stanie wykonywać inne zadania o charakterze wojskowym, związane z emisją promieniowania na różnych pasmach w podczerwieni.

Satelity SBIRS-GEO są umieszczane na orbicie od 2011 roku. SBIRS-GEO-3 jest trzecim startem satelity w tej konstelacji. Z dostępnych informacji wynika, że masa czterech pierwszych satelitów konstelacji SBIRS-GEO to około 4500 kg. Te satelity zostały zbudowane w oparciu o platformę A2100M firmy Lockheed Martin. Czwarty satelita tej konstelacji powinien zostać wyniesiony na orbitę jeszcze w tym roku. Dwa kolejne satelity SBIRS-GEO, których starty powinny nastąpić przed końcem tej dekady, będą zbudowane o zmodyfikowaną platformę A2100M i nowszą wersję sensorów pokładowych.

Następny start rakiety orbitalnej jest zaplanowany na 24 stycznia. Wówczas rakieta japońska H-2A wyniesie na orbitę satelitę Kirameki-2. Do końca tego miesiąca powinny nastąpić łącznie jeszcze cztery starty, w tym pierwszy lot Falcona 9R z historycznej wyrzutni LC-39A. Ten start obecnie jest planowany najwcześniej na 30 stycznia.

(PFA, NSF, LK, GS)

4 komentarze