SuperView 01 i 02 rozpoczynają pracę

1

Chińskie komercyjne satelity SuperView 01 i 02, po dotarciu na prawidłowe orbity rozpoczęły regularne obserwacje Ziemi.

Ostatni start orbitalny w 2016 roku należał do chińskiej rakiety CZ-2D. 28 grudnia 2016 o godzinie 04:23 CET wystartowała ona z kosmodromu Taiyuan. Na pokładzie znalazły się trzy satelity: dwa o nazwie SuperView 01 i SuperView 02 oraz zminiaturyzowany satelita typu CubeSat o nazwie BY-70.

Nie był to całkowicie udany start – zamiast na kołowej orbicie o wysokości około 500 km satelity zostały uwolnione na eliptycznych orbitach o wysokości ok 213 x 530 km. Tak niskie perygeum oznacza ryzyko spłonięcia satelitów w  górnych warstwach atmosfery w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Chińskie władze potwierdziły problemy ze startem, ale na razie nie ujawniono przyczyny problemu. Rozpoczęło się podnoszenie orbit obu satelitów, które w ciągu kilku dni zakończyło się sukcesem. Natomiast misja BY-70 uległa znacznemu skróceniu – mały satelita nie został wyposażony w system napędowy.

Firma odpowiedzialna za organizację komercyjnych startów dla chińskich rakiet “Długi Marsz” stwierdziła 6 stycznia, że stan satelitów był dobry po osiągnięciu docelowych, wyższych orbit. Satelity SuperView wówczas rozpoczęły wstępne prace na orbicie. Firma w oświadczeniu na stronie zaprezentowała przykładowe obrazy, dostarczając wysokiej jakości zdjęcia Hong Kongu i Lhasa w Tybecie.

Buildings of the Potala Palace in Lhasa, Tibet, as observed by one of the SuperView 1 satellites. Credit: Beijing Space View

Buildings of the Potala Palace in Lhasa, Tibet, as observed by one of the SuperView 1 satellites. Credit: Beijing Space View

Satelity SuperView1 są przeznaczone do zbierania czarno-białych obrazów o rozdzielczości mniejszej niż 50 cm, co czyni je najwyższej rozdzielczości cywilnymi  satelitami obserwacyjnymi Ziemi. Jak oficjalnie mówiono, kamera na pokładzie SuperView 01 i 02 jest na tyle dobra, żeby odróżnić różne typy samochodów.

W odróżnieniu od wszystkich chińskich satelitów obserwacyjnych Ziemi, które rozpoczęły pracę w ostatniej dekadzie nasze usługi SuperView będą całkowicie komercyjne, a my będziemy dostosowywać usługi do zbierania danych i opracowania produktów pochodnych na podstawie wymagań marketingowych” powiedział Lily Zu, Prezes pekińskiego Space View.

Zdjęcie terminalu kontenerowego w Hong Kongu zrobionego przez satelitę SuperView1. Źródło: Beijing Space View

Zdjęcie terminalu kontenerowego w Hong Kongu zrobionego przez satelitę SuperView1. Źródło: Beijing Space View

Dwa kolejne satelity SuperView prawdopodobnie będą uruchomione w połowie 2017 roku, docelowo do 2022 roku Chińczycy będą mieć flotę co najmniej 24 satelitów tej konstelacji na orbicie.

(SN, BSV)

Jeden komentarz

  1. Po co wysyłać satelity, skoro z balonów zdjęcia są robione z rozdzielczością 20 razy większą ?