Udany start rakiety Pegasus-XL z satelitami CYGNSS

0

Piętnastego grudnia rakieta Pegasus-XL wyniosła na orbitę osiem naukowych satelitów konstelacji CYGNSS dla NASA. Był to pierwszy start tej rakiety od 2013 roku.

Do startu doszło 15 grudnia 2016 roku znad Atlantyku nieopodal Kennedy Space Center na Florydzie o godzinie 14:37 CET. Rakieta Pegasus-XL została wpierw wyniesiona za pomocą zmodyfikowanego samolotu L-1011 na wysokość 12,4 km, skąd została zrzucona a następnie został odpalony silnik pierwszego stopnia. Lot rakiety przebiegł prawidłowo i osiem satelitów CYGNSS znalazło się na prawidłowej orbicie o wysokości około 500 km i nachyleniu 35 stopni.

https://www.youtube.com/watch?v=O1c1P3emUEo

Start rakiety Pegasus-XL z satelitami CYGNSS / Credits – NASA TV

Satelity CYGNSS / Credits - NASA

Satelity CYGNSS / Credits – NASA

Satelity konstelacji Cyclone Global Navigation Satellite System (CYGNSS) będą wykonywać bardzo ciekawe pomiary naukowe. Głównym zadaniem będzie próba pomiaru prędkości i kierunku wiatrów przy powierzchni mórz i oceanów. Naukowcy mają nadzieję wykonać takie pomiary w szczególności dla burz tropikalnych i huraganów – także przez chmury. Ma w tym pomóc sygnał na paśmie L, nadawany przez amerykańskie satelity nawigacyjne (GPS/GNSS). Każdy z satelitów CYGNSS został wyposażony w trzy anteny zdolne do odbioru tego sygnału. Dwie anteny będą skierowane ku Ziemi i będą odbierać sygnał odbity od powierzchni wody, natomiast trzeci będzie zwrócony w kierunku satelitów nawigacyjnych (ich orbity są ponad satelitami CYGNSS). Naukowcy mają nadzieję na dobrą analizę i porównanie zebranych sygnałów, co powinno przynieść informacje na temat warunków panujących wewnątrz cyklonów tuż przy powierzchni wody. Może to być “pierwsze spojrzenie” na huragany z tej perspektywy.

Misja CYGNSS / Credits – NASA Langley Research Center

Docelowo satelity CYGNSS mają operować z tej samej orbity, jednak każdy z nich będzie oddalony o około 45 stopni od kolejnego. Satelity konstelacji są małe – każdy z nich waży mniej od 29 kg. Łączna masa ładunku wystrzelonego 15 grudnia to prawie 346 kg.

Wykonawcą rakiety do tego lotu jest firma Orbital ATK. Był to pierwszy lot rakiety z rodziny Pegasus od 2013 roku. Wówczas rakieta Pegasus-XL wyniosła na orbitę satelitę naukowego IRIS. Co ciekawe, z tego rejonu u wybrzeży Florydy poprzedni raz rakieta Pegasus została wystrzelona ponad dekadę temu, w 2003 roku. Natomiast na czerwiec przyszłego roku zaplanowano start satelity naukowego ICON. Ten przyszłoroczny start Pegasusa-XL ma się odbyć z atolu Kwajalein na Pacyfiku.

(NASA)

Comments are closed.