Udana runda finansowania OneWeb

3

OneWeb zebrał 1,2 miliarda dolarów w kolejnej rundzie finansowania.

Nowy inwestor, SoftBank, wyłoży 1 miliard USD a dotychczasowi inwestorzy zgodzili się zainwestować 200 mln USD. To efekty nowej rundy finansowania zakończonej przez OneWeb.

Firma zbuduje fabrykę satelitów w Exploration Park na Florydzie. Budowa zakładu ma rozpocząć się w 2018 roku. Ma tam powstawać 15 satelitów tygodniowo, a koszty takiej produkcji mają być znacznie niższe niż dotychczas. Inwestycja ma stworzyć w ciagu 4 lat prawie 3000 miejsc pracy, w tym inżynieryjnych i produkcyjnych. OneWeb chce zapewnić globalny dostęp do szybkiego internetu za pomocą konstelacji 720 satelitów.

Ronald D. Fisher - dyrektor OneWeb z ramienia SoftBank Group / Credit: SoftBank Group

Ronald D. Fisher – dyrektor OneWeb z ramienia SoftBank Group / Credit: SoftBank Group

SoftBank Corp. to spółka giełdowa z siedzibą w Tokio (3. największa w Japonii), działająca w branży ICT. Zatrudnia ponad 69 000 ludzi a jej przychody w 2015 roku sięgały 84 mld USD.

SoftBank dołączył do takich firm jak Qualcomm, Airbus, Hughes Network Systems, EchoStar, Intelsat, Coca-Cola, czy Virgin Group, które już są inwestorami OneWeb. Jako inwestor, SoftBank powoła do rady dyrektorów OneWeb jednego ze swoich dyrektorów, Ronalda D. Fishera. Transakcja dofinansowania ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2017 roku.

(SD, SPX, SoftBank)

3 komentarze

  1. Tam małymi literkami napisane “Nikt nigdy nie zbudował satelity w jeden dzień, my zamierzamy robić parę każdego dnia!”. 15 satelitów tygodniowo? Wypada 2 na dobę. No jak w mordę – rekord Guinnessa. Ale raczej to będzie montaż końcowy a nie cały cykl produkcyjny, ale hasełko chwytliwe. Kto to będzie wynosił? SpaceX? Kontrakt życia.

    • Andrzej Kotarski on

      SpaceX rakietą Falcon 9 i Virgin Galactic rakietą Launcher One oraz ewentualnie Arianespace rakietą Ariane 6.