sTARTUp 2016

0

Dziewiątego grudnia w mieście Tartu w Estonii odbyła się konferencja nowych technologii i przedsiębiorczości sTARTUp. Sektor kosmiczny był tematem przewodnim jednej z sesji.

Estonia to państwo, w którym powstaje duża ilość nowych firm technologicznych, w szczególności tych z branży ICT. Wiele z nich później ogrywa dużą rolę na rynkach międzynarodowych, w tym i Polsce. Temu rozwojowi sprzyja kilka czynników, między innymi sprawna i w dużej części „cyfrowa” administracja, uproszczone zasady otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej czy dostęp do różnych form finansowania. Ponadto, od tego roku Estonia jest także członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Dziewiątego grudnia w mieście Tartu odbyła się konferencja wraz z wystawą o nazwie sTARTUp 2016. Na tę konferencję zapisało się ponad 2800 uczestników z całego świata. Tematyka konferencji głównie dotyczyła przedsiębiorczości w branżach cyfrowych, elektronicznych i biomedycznych. W konferencji udział wzięli także przedstawiciele lokalnych małych firm – co ciekawe, dla wielu z nich Polska jest rynkiem zbytu.

Jeden z paneli dotyczył sektora kosmicznego. W panelu, który poprowadził przedstawiciel estońskiej delegacji do ESA, udział wzięli: Krzysztof Kanawka z Blue Dot Solutions, przedstawiciel ESA odpowiedzialny za proces inkubacji firm oraz przedstawiciel estońskiego projektu satelitarnego ESTCube-2/3. Dyskusja i prezentacje głównie dotyczyły możliwości stworzenia firmy w sektorze kosmicznym w warunkach europejskich, w tym i przy wsparciu ESA. W tej sesji udział wzięło około 250 uczestników konferencji.

Ciekawym dodatkiem w ramach konferencji sTARTUp był warsztat dotyczący dwóch kamer pokładowych zbudowanych na potrzeb satelity studenckiego ESEO. Niedawno ESA ogłosiła przetarg na dostarczenie tego satelity na orbitę. W obecnej konfiguracji (integrowanej już we Włoszech) ten satelita jest wyposażony w dwie kamery zbudowane w Estonii.

(inf. wł)

Comments are closed.